Hlavní navigace

HP potvrdil spojení divizí PC a tiskáren

 Autor: © frenta - Fotolia.com
Společnost Hewlett-Packard tento týden před každoroční valnou hromadou akcionářů oznámila sloučení divizí PC a tiskáren. Analytici si nemyslí, že tento krok přinese významnější úspory.
Tadeáš Pelech 25. 3. 2012

Sdílet

Jedná se o sloučení divizí IPG (Imaging and Printing Group) a PSG (Personal Systems Group). Nová divize se bude jmenovat Printing and Personal Systems Group a povede ji Todd Bradley, který vykonává funkci výkonného viceprezidenta PSG od roku 2005. Toto sloučení naznačuje pokles významu tiskáren v porovnání s počítači. Zatímco nárůst prodejů tiskáren odhaduje společnost IDC v následujících pěti letech na 1 až 2 procenta, u počítačů předpovídá každoroční nárůst prodejů kolem 5 procent.

Podle HP sloučení těchto divizí zjednoduší spolupráci se subdodavateli a povede ke snížení nákladů. „Tato kombinace spojí dvě oblasti podnikání, ve kterých patří HP ke světové špičce,“ prohlásila generální ředitelka HP Meg Whitmanová. „Doufám, že díky lepšímu zaměření na inovace a snižování nákladů našim zákazníkům vytvoříme všestranně výhodný model pro zákazníky, partnery i akcionáře.“

Ne všichni ale s jejím názorem souhlasí. „Na oznámení společnosti HP nevidím nic jiného, že dojde ke snížení počtu divizí, které působí pod její značkou,“ řekl Mark Fabbi, uznávaný analytik z agentury Garner. „Přestěhovat pár křesel jinam nestačí,“ prohlásil. HP by se podle něj spíš měl soustředit na tvůrčí diskuse o tom, jak naložit s akvizicemi softwarových společností v průbehu uplynulého roku.

Analytik Ezra Gottheil z agentury Technology Business Research souhlasí s prohlášením HP, že sloučení zjednoduší prodeje, podporu zákazníků a koordinaci subdodavatelů. Řekl, že sloučení propojí různé aspekty spolupráce HP s jeho zákazníky. „Je to dobrá zpráva. Problémem HP v posledních letech bylo oddělení jeho jednotlivých divizí. To omezovalo plné využití všech potenciálních synergií jednoho z největších dodavatelů v oblasti IT.“ Podle Gottheila hrozilo divizi tiskáren vyčlenění ze struktur HP a vytvoření samostatného podniku, protože přinášela pouze minimální zisky.

Prodle Fabbiho se ovšem jedná o podnikání s minimální marží. „Nejsme přesvědčeni o tom, že existuje příliš mnoho možností snížení nákladů. Pokud jde o firemní zákazníky, o nákupu tiskáren obvykle rozhoduje někdo jiný než o nákupu výpočetní techniky. Stejné je to i v maloobchodě, tiskárny se obvykle nekupují současně s počítačem. Proto lze ze synergie těchto dvou oblastí očekávat jen minimální výhody.“

HP naposledy tyto dvě divize sloučila v roce 2005. Šlo o jednu z posledních aktivit Carly Fiorinové ve funkci generální ředitelky. Marh Hurd, který ji nahradil, tento záměr zrušil krátce po nástupu do funkce. Léo Apotheker, který ho vystřídal, chtěl pro změnu oddělit divizi PC a vytvořit z ní samostatnou firmu.

Kromě sloučení těchto divizí ohlásilo vedení HP ještě sloučení globální prodejní divize s podnikovou divizí. Nově vzniklá divize bude mít na starost firemní servery, datová úložiště, sítě a technické služby. Povede ji David Donatelli.