Hlavní navigace

HP představuje tablet TouchPad, možnou konkurenci pro iPad

10. 2. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost HP ve svých nových produktech využívá aktualizovanou verzi operačního systému WebOS, který získala akvizicí Palmu.

Hewlett-Packard se snaží získat pro sebe kus trhu s tablety, neboť oficiálně představila svůj první tablet s WebOS s názvem HP TouchPad (na fotografii u titulku článku). Odhaleny byly také dva nové smartphony, které mají rozšířit nabídku zařízení s tímto operačním systémem. Na uvedení na trh si ale bude potřeba ještě chvíli počkat.

Todd Bradley, výkonný viceprezident divize Personal Systems Group společnosti HP, je přesvědčený, že trh s tablety je zatím jen v počáteční fázi a bude růst na velikosti, významu a relevanci, takže je pro jeho firmu atraktivní.

TouchPad není nepodobný iPadu od Applu, klade důraz na elegantní provedení v černé barvě, disponuje displejem s úhlopříčkou 9,7“ a rozlišením 1024 x 768 bodů a váží 1,6 libry, což je zhruba tři čtvrtě kilogramu. Srdcem tabletu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1,2 GHz a přístroj disponuje také 1,3 megapixelovou webkamerou. V nejširší částí pak tablet měří 1,3 cm. Dodáván bude s úložnou kapacitou 16 nebo 32 GB a HP hodlá jako příslušenství nabízet i bezdrátovou klávesnici. Na rozdíl od iPadu bude TouchPad podporovat Flash a dodáván bude také se základním softwarovým balíčkem zahrnujícím QuickOffice, Google Docs a podporu VPN.

HP dále ohlásilo miniaturní smartphone Veer, který je velký jako kreditní karta, ale má mít schopnosti přístroje s plnou velikostí. Ohlášen byl také výkonný model Pre 3, který se stane nástupcem modelů Pre a Pre 2 a je určen zejména pro korporátní uživatele, ale dobře by měl posloužit i pro osobní účely. Veer by se měl dostat na trh na jaře, Pre 3 pak v létě společně s Wi-Fi verzí TouchPadu. Později by se měly objevit i 3G a 4G modely. Ceny zatím zveřejněny nebyly.

Společnost HP překvapila také tím, že chce operační systém WebOS nasadit i do PC. Bližší detaily zveřejněny nebyly, ale spekuluje se, že by mělo jít spíše o duální systémy vybavené jak Windows, tak WebOS pro různé účely.