Hlavní navigace

HP představuje tablet TouchPad, možnou konkurenci pro iPad

10. 2. 2011

Sdílet

Společnost HP ve svých nových produktech využívá aktualizovanou verzi operačního systému WebOS, který získala akvizicí Palmu.

Hewlett-Packard se snaží získat pro sebe kus trhu s tablety, neboť oficiálně představila svůj první tablet s WebOS s názvem HP TouchPad (na fotografii u titulku článku). Odhaleny byly také dva nové smartphony, které mají rozšířit nabídku zařízení s tímto operačním systémem. Na uvedení na trh si ale bude potřeba ještě chvíli počkat.

Todd Bradley, výkonný viceprezident divize Personal Systems Group společnosti HP, je přesvědčený, že trh s tablety je zatím jen v počáteční fázi a bude růst na velikosti, významu a relevanci, takže je pro jeho firmu atraktivní.

TouchPad není nepodobný iPadu od Applu, klade důraz na elegantní provedení v černé barvě, disponuje displejem s úhlopříčkou 9,7“ a rozlišením 1024 x 768 bodů a váží 1,6 libry, což je zhruba tři čtvrtě kilogramu. Srdcem tabletu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1,2 GHz a přístroj disponuje také 1,3 megapixelovou webkamerou. V nejširší částí pak tablet měří 1,3 cm. Dodáván bude s úložnou kapacitou 16 nebo 32 GB a HP hodlá jako příslušenství nabízet i bezdrátovou klávesnici. Na rozdíl od iPadu bude TouchPad podporovat Flash a dodáván bude také se základním softwarovým balíčkem zahrnujícím QuickOffice, Google Docs a podporu VPN.

HP dále ohlásilo miniaturní smartphone Veer, který je velký jako kreditní karta, ale má mít schopnosti přístroje s plnou velikostí. Ohlášen byl také výkonný model Pre 3, který se stane nástupcem modelů Pre a Pre 2 a je určen zejména pro korporátní uživatele, ale dobře by měl posloužit i pro osobní účely. Veer by se měl dostat na trh na jaře, Pre 3 pak v létě společně s Wi-Fi verzí TouchPadu. Později by se měly objevit i 3G a 4G modely. Ceny zatím zveřejněny nebyly.

Společnost HP překvapila také tím, že chce operační systém WebOS nasadit i do PC. Bližší detaily zveřejněny nebyly, ale spekuluje se, že by mělo jít spíše o duální systémy vybavené jak Windows, tak WebOS pro různé účely.