Hlavní navigace

HP spouští cloudové služby, konkurenci pro Microsoft a Amazon

 Autor: © gunnar3000 - Fotolia.com
Ve snaze ukousnout si také svůj díl na rostoucím trhu s cloudovými službami spustilo HP beta verzi služeb nazvaných HP Cloud Services.
Martin Noska 8. 9. 2011

Sdílet

Jedná se o služby typu infrastructure as a service, tedy možnost pronájmu celé virtuální infrastruktury. Ta se bude skládat z více částí, úvodní nabídka nazvaná HP Cloud Compute a HP Cloud Object Storage bude nabízet výpočetní a úložné zdroje z vlastních datových center Hewlett-Packard. Společnost HP k poskytování těchto služeb využije soubor nástrojů OpenStack, což je projekt organizací Rackspace a NASA, k němuž se HP připojila letos v červenci.

V úvodní fázi si HP nebude účtovat za služby žádné poplatky, po přechodu do produkčního režimu se pak přejde na režim pay as you go (zaplať jakmile dostaneš). Nebude tedy potřeba si cloudové služby předplácet předem. HP se chce se svojí nabídkou zaměřit na široké množství firem na trhu z nejrůznějších oblastí a slibuje přidělení požadovaných zdrojů v řádech minut.

Storage služby (Cloud Object Storage) mohou být využity například pro zálohování, poskytování obsahu na webu nebo pro skladování velkých objemů dat. Výpočetní služby (Cloud Compute) pak umožní využívat virtuální výkon podle aktuální potřeby. Obojí lze spravovat prostřednictvím webového rozhraní a pomocí API založených na architektuře REST (Representational State Transfer).

HP již svoje cloudové služby otestovalo spolu s několika zákazníky, ale nyní rozšiřuje uživatelskou základu o další zájemce, kteří si chtějí služby vyzkoušet. Během beta režimu by ale neměli zájemci o testování přenášet do cloudu produkční zátěž. Přesné ceny nebyly zveřejněny. HP se tímto krokem připojí k dalším velkým hráčům nabízejícím infrastrukturu jako službu, jako je Amazon, Microsoft nebo Rackspace. V ČR pak obdobnou službu IaaS s názvem Smart Cloud včera představily České Radiokomunikace, které v jejím rámci kromě storage a výpočetního výkonu nabízí i pronájem bezpečnostních řešení. Více najdete v článku České Radiokomunikace spouští vlastní cloudovou službu Smart Cloud.