Hlavní navigace

HTC Sensation XE: slušný zvuk na Androidu

12. 12. 2011

Sdílet

 Autor:
High-endový model HTC je „upgradem“ známého Sensationu (bez XE). V porovnání s ním se ale může chlubit lepším zvukem, a to z velké části díky přibalenému softwaru Beats Audio.

Význam samotného přívlastku XE je nicméně nejasný. Zkratka nejspíše slouží jen pro odlišení modelu od jeho předchůdce. XE jako první mobil na světě přišel s programem Beats Audio… ale k tomu se ještě dostaneme.

 

Nejprve se podíváme na zpracování telefonu. I přes svou „prémiovost“ není přístroj vyroben pouze z kovu, ale kombinuje hliník a plast. Přesto však byla designéry odvedena kvalitní práce, při zmáčknutí dochází pouze k mírnému pohybu a především nikde nic nevrže. V porovnání s testovacím modelem od HTC, který již nekolik týdnů obráží české redakce a ostrou dodávkou do obchodů je přece jenom rozdíl.  Když budete s novým HTC zacházet slušně, měl by vám vydržet dlouho. Jedinou nevýhodou povedeného designu tak zůstává prostor mezi sklem displeje a jeho okolím, který se velmi ochotně a rychle zanáší, přičemž jeho následné vyčištění nepatří mezi nejsnazší úkoly. Ale to je problém, který trápí i uživatele spousty jiných modelů.

 

Na první pohled se jedná o stejné zařízení jako původní Sensation. Koupí modelu XE totiž získáte shodný displej o úhlopříčce 4,3 palce a rozlišení 940 x 540 pixelů, identický fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů a v podstatě i stejný design. Na druhou stranu si můžete užívat vyšší životnosti baterie s kapacitou 1730 mAh a pohotovostním režimem až 350 hodin, což je na takto velký smartphone velice slušná hodnota.

HTC Sensation XE

Kromě toho nový Sensation XE přináší ještě o něco rychlejší procesor s frekvencí 1,5 GHz (předchůdce disponoval pouze 1,2 GHz). Další spíše kosmetickou změnou je podsvícení dotykových tlačítek v Androidu, namísto původní bílé teď svítí červeně. A konečně se v zadní části přístroje skví logo Beats Audio. Co nás ovšem příliš nepřesvědčilo, je zachovaná relativně nízká kapacita paměti– pouhých 768 MB. Myslíme si, že při dnešních cenách technologií by nárůst operační paměti alespoň na 1 GB neměl být příliš velký problém.

 

Celkově nám připadá, že jediný, kdo by mohl být příchodem nového Sensationu XE zklamán, bude majitel původního smartphone HTC Sensation. Za téměř shodnou startovací cenu totiž XE přináší doslova více muziky. Integrovaný software Beats Audio je totiž dalším významným plusem nového modelu. Nyní tedy konečně něco i k této inovaci.

 

Vylepšená audio kvalita, to by mělo být v tomto případě téma číslo jedna. Důraz na kvalitu zvuku, díky němuž si HTC jistě získá specifickou (a pravda docela rozsáhlou) skupinu uživatelů, vznikla díky spolupráci se značkou beats by Dr. Dre. HTC přitom koupilo 51% kontrolní balík Beats Electronic a slibuje brzké zakomponování této technologie i do dalších  produktů HTC.

 

Součástí balení jsou i „špunty“ Beats, jež v kombinaci se zmíněným softwarem mají podle marketingového sloganu vytvářet originální personalizovaný zvuk. Přiložená sluchátka ovšem čest značce nedělají, ze zkušenosti víme, že značka nabízí rozhodně lepší sluchátka, byť je ocení hlavně vyznavači elektronické hudby a rapu. Co lze ocenit, je design sluchátek s červenými prvky. Ale i při subjektivnímu vnímání zvuku u členů redakce - co ucho to jiný názor – jsme se i tak shodli na tom, že jako samostatné sluchátka jsou průměrná.

HTC Sensation XE

Dokud je hodnotíme proti sluchátkům běžně dodávaných s ostatními mobily, nabídnou ty od HTC/Dre slušně podané basy, v případě techno/trance/rap téměř bez zkreslení a s relativně věrným přednesem. Což by si zasloužilo z tohoto pohledu uznání, nicméně samostatně prodávané špunty pro mobily, jaké nabízejí třeba Sennheiser, Bose nebo Pioneer, jsou sice dražší, ale pokud jste ochotni „vysypat“ nějakých 11 tisíc za mobil, investice 1-2 tisíce do kvalitních sluchátek by pro vás neměla být problém. Rozdíl je skutečně znatelný. Na druhou stranu, pokud nejste nároční na absolutně přesný zvuk a po ulici se tedy nenesete s velkými mušlemi, dodávané Beats vám subjektivně přinesou zlepšení v podobě  hlubokých basů a nepřepálených výšek. Z hlediska mainstreamu a při posouzení toho, co se dosud na trh dodávalo, jde skutečně o kvalitativní posun, za který ale nevděčíte sluchátkům samotným, ale softwaru.

 

Výhodou Audio Beats oproti „běžným“ ekvalizérům je jednoduché a intuitivní nastavení, díky němuž bez přílišného experimentování naleznete optimální nastavení zvukového výstupu pro konkrétní skladbu. Výrobce si hodně pohrál s jeho možnostmi, a tak ze zvukového čipu, který známe i z jiných modelů HTC vytlačil opradu jiný "sound". Prodejním lákadlem se sice marketingově stala sluchátka, ale hrdinou schovaným za vším je především tento nenápadný software.

skoleni

HTC Sensation XE je zajímavým počinem a první vlaštovkou nové vlny „walkmanů“. Pokud s sebou nechcete nosit ještě mp3 přehrávač, je XE dobrou volbou. Nicméně na skutečný hudební mobil od HTC si ještě musíme počkat, i když první pokus vypadá nadějně.

www.htc.cz