Hlavní navigace

HTC v krizi. Končí definitivně s telefony?

22. 5. 2019

Sdílet

 Autor: HTC
HTC vykazuje ztrátu v řádu stovek milionů dolarů. Místo telefonů se chce soustředit na virtuální realitu.

Společnost HTC stahuje své telefony ze dvou významných čínských online obchodů a vzbuzuje tak obavy o svou budoucnost. V roce 2008 se sice zapsala do historie jako první výrobce, který začal prodávat chytré telefony se systémem Android, její tržní podíl však v posledních letech dramaticky poklesl. Zatímco v roce 2011 byl na maximu 10,7 %, dnes je jen 0,05 %. Přesto ujišťuje, že letos chce na trh uvést přinejmenším jeden nový model.

Zprávu o dočasném stažení svých telefonů z platforem Tmall a Jingdong HTC zveřejnila prostřednictvím sociální sítě Weibo, její mluvčí následně pro BBC uvedla, že k ní zatím nemá co dalšího dodat. Proč tak společnost učinila nebo kdy se telefony do obchodů vrátí, tak můžeme jen spekulovat. Oba ze zmíněných internetových obchodů přitom navštěvují stovky milionů kupujících.

HTC však utlumuje své aktivity i jinde a budoucnost společnosti coby aktivního výrobce chytrých telefonů tak vzbuzuje dohady.

„Vše naznačuje tomu, že obchodovat v Číně už pro HTC není únosné, a to i přesto, že právě čínský trh je jedním z těch, které mají pro výrobce typu HTC potřebný kupní potenciál,“ hodnotí pro BBC Ben Wood z analytické společnost CCS Insight. „Protože pokud se podíváte na společnosti jako Oppo, Xiaomi nebo Huawei, všechny jsou připravené investovat i na západních trzích, což si HTC dovolit nemůže.“

A čísla pro HTC skutečně nejsou lichotivá. Společnost za uplynulých dvanáct měsíců vykázala ztrátu ve výši 372 milionů dolarů. Přesto její finanční rezerva zůstává zhruba dvouapůlnásobná, mimo jiné i díky odprodání části svého designérského oddělení Googlu, které tak v současnosti uplatňuje své schopnosti ve prospěch telefonů Pixel.

Nedávné uvedení VR setu Vive Focus Plus naznačuje, že HTC se chce do budoucna soustředit hlavně na virtuální realitu. V únoru společnost představila také 5G hub, který má domácnostem a kancelářím zajistit síťové připojení nové generace.

skoleni

Ačkoliv ani navzdory ztrátám nejspíš HTC nehodlá svou telefonní divizi zcela hodit přes palubu. Jak uvedl jeden ze zástupců společnosti, v plánu je uvedení nástupce modelu Exodus 1, prvního „blockchain telefonu“, který funguje zároveň jako peněženka nabízející nástroje pro správu kryptoměn.

„Zdá se, že HTC přijalo skutečnost, že na trhu mainstreamových telefonů už nemůže konkurovat,“ komentuje Wood. „A upřímně, nechce se mi věřit, že by Exodus byl něčím víc, než jen kuriozitou. Od Googlu sice získali finanční injekci, ta jim však nevydrží věčně.“