Hlavní navigace

Huawei předvedl rychlonabíjecí baterii do mobilních telefonů

16. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Huawei
Huawei vyvinul prototyp mobilní baterie, která se dá nabít do poloviny kapacity za pouhých pět minut. Baterie je založená na stejné lithiové bázi jako baterie v současných mobilních telefonech. Výhodu však oproti nim získává tím, že její grafitové atomy jsou navázány na anodu.

Tato změna zrychlí nabíjení, aniž by jakýmkoliv způsobem snížila množství energie, které baterie zvládne pohltit. Baterii vyvinul výzkumný tým Huawei ve spolupráci se svou dceřinou firmou Watt Lab.

Jedna ze dvou představených baterií má kapacitu tří tisíc miliampérhodin. Je tak srovnatelná s bateriemi v současných smartphonech. Její nabití do poloviny kapacity navíc trvá pouze pět minut. Druhá baterie je s kapaciou 600 miliampérhodin daleko menší, avšak nabití na 68 procent jí trvá pouze dvě minuty.

Obě baterie již prošly intenzivními zkouškami, aby bylo dokázáno, že jejich rychlonabíjení není pouze jednorázovou záležitostí.

Ve videu představujícím novou technologii Huawei baterii nabíjí v poměrně nabobtnalém zařízení. Společnost zatím nabíječku nedokázala zmenšit natolik, aby se vlezla do telefonu. Huawei zatím nenaznačil, kdy by technologie mohla dorazit do komerčních produktů.

Oznámení Huaweie zařadilo korejskou společnost do řady firem vyvíjejících technologii rychlejšího nabíjení baterií. Tato oblast zaostala za ostatními neustále se zdokonalujícími prvky techniky. Životnost baterie je nyní nejvíce limitujícím faktorem všech zařízení od mobilních telefonů po elektromobily.

Rychlonabíjecí baterii letos v dubnu předvedli také výzkumníci z Univerzity ve Stanfordu. Jejich baterie se dá zcela nabít za pouhou minutu. Její kapacita však není na využití ve smartphonech dostatečná.