Hlavní navigace

Hybridní cloudy: Nadějná současnost, zářná budoucnost

23. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Delphimages - Fotolia.com
Existuje-li jedno slovo, které by nejvíce vystihovalo cloud computing v poslední době, je to výraz „hybridní“.

Už vloni dodavatelé cloud computingu rádi ve svých prezentacích používali terminologii hybridního řešení. VMware například představil svou službu vCloud Hybrid Service, společnosti Rackspace, Microsoft, HP a Joyent zase přesvědčovaly, že stejný software používaný pro jejich veřejný cloud mohou organizace použít i ke správě vlastního firemního datového centra, a zajistit tak jednotnou bezproblémovou správu obou prostředí.

Existuje dobrý důvod, proč se hybridními řešeními zabývat. Cloud je stále v období zrodu, což znamená, že většina organizací ještě není připravená migrovat veškerý svůj provoz IT do veřejného prostředí, tvrdí experti.

Mnoho firem je fascinovaných výhodami, které jim může cloud přinést – jako třeba automatický samoobslužný provisioning virtuálních strojů a úložišť. Pokud tedy není veřejný cloud dobrý pro všechny firemní účely, ale podniky přesto nějakou formu cloudu chtějí, je hybridní nasazení vhodnou alternativou.

 

Logický vývoj

Pokud hybridní cloud už teď nemáte, podle Gartneru ho v budoucnu pravděpodobně provozovat budete. Analytici tvrdí, že současný hybridní cloud se nachází ve stavu, v jakém byl trh privátního cloudu před třemi lety.

Podle Gartneru bude do roku 2017 polovina z nejvýznamnějších podniků provozovat hybridní cloud – definuje jej jako platformu založenou na pravidlech a určenou pro poskytování služeb využívajících zdroje interního i externího cloudu. Co tedy průmysl zatím brzdí?

Největšími překážkami na cestě k tomuto typu cloudů jsou lidé a procesy. „Jedním z nejběžnějších problémů je, že zaměstnanci, aby získali služby veřejného cloudu, obcházejí své IT oddělení,“ popisuje John Humphreys, viceprezident prodeje ve společnosti Egenera, která poskytuje poradenství a správu IT.

Tento problém stínových IT se vynořuje, protože zaměstnanci chtějí mít výhody nabízené cloudem, jako je třeba snadný přístup ke zdrojům typu virtuálních strojů nebo úložiště, aniž musí čekat, než je jejich IT oddělení spustí.

Existence zaměstnanců, kteří obcházejí své vlastní IT, může být pro CIO deprimující, ale Humphreys tvrdí, že to dokazuje, že pracovníci tyto typy služeb chtějí. IT oddělení mají podle něj příležitost stát se interním poskytovatelem požadovaných služeb.

Namísto toho, aby obcházeli své IT, mohou tito lidé použít zdroje schválené firemními manažery pro přístup k funkcím cloudu. „Velkou výzvou je, abychom pracovníkům usnadnili projít přes firemní IT oddělení namísto toho, aby je obcházeli,“ vysvětluje Humphreys.

 

Určité zádrhele

Když tedy nedochází k masivnímu nasazování těchto služeb? Mohlo by to být proto, že platformy nabízené dodavateli stále ještě dozrávají, domnívá se Bryan Cantrill, viceprezident firmy Joyent, která je jedním z menších (ve srovnání s Amazon Web Services, Microsoftem nebo Googlem), ale technicky zdatných dodavatelů působících na trhu IaaS.

Platformy od různých poskytovatelů jsou stále ve svých počátečních fázích. VMware loni na podzim vydal svou platformu veřejného/hybridního cloudu. Microsoft má podobné řešení na trhu už déle, ale Rackspace stále vyvíjí platformu svého privátního cloudu na základě kódu OpenStack, který se vyvíjí a dozrává.

Nabídka hybridního cloudu od Joyentu zase vychází z jeho vlastního systému SmartOS, který je interně vyvinutou operační platformou používanou pro jejich veřejný cloud.

„Vidíme překvapivé množství hybridního cloudu,“ tvrdí Cantrill. „Když prodáváme privátní cloudy, je tam téměř vždy nějaká komponenta veřejného cloudu.“

Výhodou kombinace privátního a veřejného cloudu na stejné platformě je, že mezi nimi firma může přecházet. Aplikace by měly pracovat na takovém řešení, jaké se pro ně hodí nejvíce, a nikoli na takovém, které právě oddělení IT dokáže podporovat.

Pokud je to vysoce dynamická aplikace s neznámými špičkami zátěže, je veřejný cloud nejlepším řešením. Vysoce zabezpečené a výkonově náročné aplikace může být lepší provozovat v privátním cloudu. Hybridní cloud vytváří jednu platformu pro běh obou typů aplikací.

 

Směr je zřetelný

Hybridní cloud je platforma, která bude v budoucnu převládat, tvrdí Vikrant Karnik, hlavní viceprezident společnosti Capgemini, který má na starosti poradenské služby pro cloud.

 

Cloud22

Kompletní článek zahrnující řadu dalších poznatků a zajímavostí si můžete přečíst v Computerworldu 9/2014.