Hlavní navigace

„Hybridní DSLR“ Samsung NX10

 Autor:
Samsung oficiálně uvedl nepravou zrcadlovku NX10 s velkým 14,6Mpix senzorem, malým a lehkým tělem a výměnnými objektivy.
Alexandr Radecký 4. 1. 2010

Sdílet

Původní předpoklady byly, že oficiálního uvedení fotoaparátu Samsung NX10 se dočkáme až 7.1. na veletrhu spotřební elektroniky CES 2010. Nicméně Samsungu se to už nechtělo odkládat a chytře si k oznámení novinky vybral začátek nového roku, kdy se toho v oblasti elektroniky moc neděje.

Výrobce označuje NX10 jako „hybridní DSLR“, nabízí totiž některé vlastnosti digitálních zrcadlovek, skutečná zrcadlovka to však není. Zásadní rozdíl je v tom, že NX10 neobsahuje klasické zrcátko ani optický hledáček (místo něj je elektronický), jde tak koncepčně o stejný systém jako u Micro 4/3 společností Olympus a Panasonic (se kterým ovšem není naneštěstí kompatibilní) či EVF, přesné je tedy označit Samsung NX10 jako nepravou zrcadlovku. Od pravých DSLR si NX10 bere výměnné objektivy a velký optický senzor.

Absence zrcátka přináší výhody i nevýhody, mezi výhodami je snadný živý náhled na zadním displeji (LiveView), nižší náklady na konstrukci, snadnější nahrávání videa a menší velikost, nevýhodou je naopak právě absence skutečného okamžitého optického náhledu na scénu, jehož ostrost není omezena rozlišením LCD displeje, ani u něj nedochází k zobrazovacímu zpoždění.

NX10 je skutečně poměrně malý přístroj, měří 12,2x86x4,1 cm (bez objektivu) a bez baterie a objektivu váží 355 gramů. CMOS senzor má rozlišení 14,6 Mpix a velikost APS-C, což by mělo přinést slušnou kvalitu obrazu. Udávaný rozsah světelné citlivosti je ISO 100 až 3200, hledáček je samozřejmě elektronický, bohužel jeho rozlišení Samsung neuvádí stejně jako rozlišení 3“ AMOLED displeje. Použití AMOLED je vítanou změnou proti tradičním LCD a přinese nepochybně výborné barvy i bezkonkurenční pozorovací úhly. Samozřejmostí je integrovaný výklopný blesk a možnost nahrávat video v HD rozlišení 720p a přehrávat ho přes HDMI výstup. Není známo, zda je možno měnit zoom během natáčení videa.

Přístroj bude k dostání ve dvou barevných kombinacích - černé a stříbrné a to již na jaře. K okoukání a vyzkoušení (snad) bude NX10 na veletrhu CES 2010 v Los Angeles.

Parametry novinky vypadají zajímavě, její tržní úspěch je však dosti nejasný. Jednou z hlavních výhod zrcadlovek (ať již pravých či nepravých) jsou výměnné objektivy a jejich široká nabídka různých výrobců a pokud možno přenositelnosti mezi jednotlivými modely v nabídce konkrétního výrobce. Obecně se firmy snaží o to, aby jejich modely byly kompatibilní s co možná nejvíce staršími i novými objektivy (alespoň pro manuální zaostřování). V tomto případě by dávalo smysl, aby byl NX10 kompatibilní se systémy Micro 4/3 společností Olympus a Panasonic, aby se daly sdílet objektivy. Jenže tak to není. Je to přitom již druhý počin Samsungu z poslední doby, kdy vsází na svou vlastní technologii nekompatibilní s jinými, tím druhým případem je nový mobilní operační systém bada, který také nemá oporu u jiných výrobců.

Samsung NX10

Samsung NX10

skoleni31_1

Samsung NX10


Další fotografie zde.