Hlavní navigace

IBM chce nabídnout skutečnou alternativu k Microsoft Office

IBM informovala o plánovaných upgradech pro svou sadu kancelářských nástrojů Lotus Symphony. Společnost se přitom chce stát vážnou konkurencí pro současného lídra v této oblasti, Microsoft.
Filip Brůcha 14. 9. 2009

Sdílet

„To, o co se tu se Symphony snažíme, je ukázat firmám, že na trhu existují i další možnosti a že nemusejí utrácet své peníze za produktové balíčky“ říká Ed Brill, vedoucí oddělení pro prodej u Lotus Software.

IBM plánuje uvolnit Symphony 2.0 v roce 2010 a to ve stejném časovém úseku, kdy Microsoft hodlá přijít s další verzí své sady Office. Symphony 2.0, který také nese kódové označení Vienna, bude založen na nejnovější verzi OpenOffice.

Ještě před uvolněním další verze balíku Symphony, který IBM nabízí i jako výchozí kancelářský balík pro Notes/Domino 8, společnost přidala další set tzv. drag-and-drop widget, které zahrnují integraci s populárním backendovým softwarem společnosti Microsoft, jako je například SharePoint Server. Software je také integrován s Google Gadgets a vlastními Lotus platformami Sametime a Connections.

Součástí widgetového balíčku je pak i OrgChart Widget, který se integruje s profily v Lotus Connections, takže uživatelé mohou být přidáváni do schůzek, které proběhnou online, pomocí jediného kliknutí.

Mezi další widgety pak patří například: Learning Widget, který kombinuje lokální a Web-based informace; Team Workspace Widget, který poskytuje přístup k dokumentům uloženým v aplikaci Lotus Quickr či Microsoft SharePoint; Symphony 2 Wiki Widgets - ta zajišťuje konverzi dokumentů pro publikování na stránkách wiki; Export Graphic Widget, který podporuje export běžných formátů, jako jsou gif, jpeg, png a bmp.

Zajímavým nástrojem je pak jistě i ChartShare Widget nabízející sdílení obrazovky až 20 lidem s podporou společného vytváření a editace prezentací. ChartShare Widget rovněž poskytuje informace o přítomnosti každého, kdo spolupracuje na prezentaci, přičemž zveřejňuje i odkaz na jeho instant messaging.

Widgety pracují se Symphony 1.3, která zahrnuje podporu pro formáty souborů z edice Microsoft Office 2007, jako jsou docx, xlsx, a pptx. Právě formát docx je pak součástí pokračujícího patentového sporu mezi Microsoftem a společností i4i, o kterém jsme vás již mnohokrát informovali. Naposledy třeba v článku Microsoft může Word prodávat v USA i přes problémy s XML.

Symphony, který lze zcela zdarma stáhnout ze stránek IBM, je možné spustit na systémech Mac, Windows, Linux Ubuntu, Red Hat Linux a SuSE Linux. Pro velké firemní uživatele pak IBM nabízí smluvní podporu za paušální poplatek 26 tisíc dolarů za rok.