Hlavní navigace

IBM: Éra PC už definitivně skončila

12. 8. 2011

Sdílet

Zástupce společnosti IBM, která stála u začátku PC éry, je nyní přesvědčený, že již žijeme v post-PC světě.

Názor, že jsme přešli do tzv. post-PC éry, má například i Steve Jobs, který považuje tablety za nástupce PC. Nyní s podobnou myšlenkou přišel i jeden z čelních představitelů IBM Mark Dean. A to v souvislosti s výročím 30 let od uvedení prvního počítače IBM 5150 (s procesorem Intel 8088 na frekvenci 4,77 MHz a 16 kB RAM), o němž se tvrdí, že stál u začátku PC epochy.

Deanův komentář je pro některé překvapivý, protože i když IBM ve sféře osobních počítačů již řadu let nepůsobí (v roce 2005 prodalo divizi osobních počítačů čínské firmě Lenovo), patřila dlouho mezi propagátory PC do každé domácnosti. Dean si podobně jako Steve Jobs myslí, že primárním nástrojem se dnes ale stal již tablet a klasické počítače už zdaleka nejsou na vrcholu své slávy.

Tato myšlenka samozřejmě má i své odpůrce a například Microsoft naopak mluví o tzv. PC-plus éře, protože podle Franka Shawa, vedoucího korporátní komunikace Microsoftu, bude jen letos dodáno přes 400 milionů PC, což je velmi solidní číslo a stále na naší planetě existuje velká skupina lidí, kteří se mohou stát potenciálními uživateli osobních počítačů. Podle Microsoftu s námi tedy PC budou ještě hodně dlouhou dobu.

Nicméně něco se skutečně mění – jak se computing přesouvá stále více do cloudů, hrubá výpočetní síla je stále méně důležitá a operace se tak přesouvají na stranu serveru. Výkon ustupuje mobilitě a konektivitě a nahrává také alternativním platformám. Tato situace analytiky vede k úvaze, že končí i éra Windows a podle Gartneru budou také Windows 7 posledním operačním systémem, který ovládne trh. Více viz článek Gartner: Windows 7 budou poslední masový OS Microsoftu.