Hlavní navigace

IBM končí vývoj Lotus Symphony

 Autor: © IBM
Sada nástrojů Lotus Symphony 3.0.1, vydaná před týdnem, se stala poslední vydanou verzí tohoto kancelářského balíku. IBM se dále hodlá zaměřit na Apache OpenOffice.
Tadeáš Pelech 30. 1. 2012

Sdílet

Kancelářský balík Lotus Symphony nabízí uživatelům bezplatnou alternativu k Microsoft Office od roku 2007. Minulý týden ale IBM vydala verzi, která je v historii tohoto softwaru pravděpodobně poslední.


Tento balík původně vzešel ze sady OpenOffice.org, obsahoval ale různá rozšíření, například podporu jednoho milionů řádku v tabulkovém procesoru, bublinové grafy a vlastní vzhled domovské stránky. Jak vyplývá z blogu Eda Brilla, ředitele pro zprávy a spolupráci pro software IBM Lotus, společnost se nyní zaměřuje na Apache OpenOffice.


„Jedná se pravděpodobně o poslední verzi naší vlastní vývojové větve OpenOffice,“ napsal Brill na svém blogu, když informoval o dostupnosti balíku Lotus Symphony 3.0.1. „Nyní svou energii zaměříme na projekt Apache OpenOffice.“
Jedná se o celkem logický krok, protože loni v červnu věnovala IBM kód balíku Symphony nadaci Apache Software Foundation, která krátce předtím převzala sadu OpenOffice.org od Oraclu.


Jak připomněl Brill, IBM kromě kompletního zdrojového kódu do projektu přispívá i svými vlastními vývojáři, produktovými manažery a marketingovými organizacemi. Společnost do budoucna počítá s distribucí vlastního vydání balíku pod názvem „Apache OpenOffice IBM Edition“.


Balík Symphony 3.0.1 bude součástí softwaru Notes 8.5.4 a bude poroto podporován po celý životní cyklus klientů Notes 8.5.n prostřednictvím opravných balíčků a servisních vydání, které budou zveřejňovány, kdykoli to bude třeba.
IBM bude také podporovat uživatele softwaru Notes, kteří se rozhodnou používat chystaný balík Apache OpenOffice IBM Edition jako doplněk k Symphony nebo jako jeho náhradu. V budoucnu také uvažuje o prodloužení podpory nástroje Symphony LotusScript v kódu Apache OpenOffice.


Důvodem k tomuto kroku může být aktuální situace na trhu s bezplatnými kancelářskými balíky. Kromě projektu Apache OpenOffice pokračuje samostatný vývojový tým v projektu OpenOfice.org pod názvem „White Label Office“. Třetím z následníků OpenOffice.org je samostatná vývojová větev LibreOffice, kterou spravuje nadace Document Foundation. Sama IBM navíc nedávno spustila betaverzi vlastní cloudové služby nazvané IBM Docs.