Hlavní navigace

IBM nasazuje procesor Power 8

 Autor: © IBM
Společnost ve středu představila první servery vybavené novou generací procesoru Power 8. Zároveň připomněla svou nadaci, která otevírá architekturu POWER zájemcům o její další vývoj.
Tadeáš Pelech 25. 4. 2014

Sdílet

IBM je v podstatě poslední společností, která ještě úspěšně vyrábí procesory s architekturou RISC určené pro počítače. Jinak ještě najdeme tyto procesory v různých herních konzolách (MS Xbox 360, Sony PlayStation 3, Nintendo Wii). Proto IBM již loni založila nadaci OpenPOWER Foundation, která tuto architekturu otevírá a pomáhá v jejím dalším vývoji.

Procesor Power 8 je určen pro velkou zátěž, zejména při analýze velkých objemů dat. Čip je osazen 12 výpočetními jádry, z nichž každé dokáže zpracovávat 8 vláken současně. Procesor tedy zvládá souběžné zpracování 96 vláken. Každé z jader je vybaveno vyrovnávací pamětí 512 kB SRAM L2 a 8 MB EDRAM L3, to tedy celkem znamená 6 MB vyrovnávací paměti L2 a 96 MB L3. Každý čip dokáže adresovat až 1 TB operační paměti s přenosovou rychlostí 230 GB/s. Podle IBM by měla být nová verze procesoru dvakrát až třikrát rychlejší než Power 7 a při analýze dat až 50krát rychlejší než procesory konkurenční architektury x86.

IBM představila tři nové servery optimalizované na práci s big daty a další analytické nástroje určené ke zpracování velkých objemů dat v reálném čase. S hardwarem je dodáván i nový software zaměřený na analýzu a big data – IBM Solution for BLU acceleration, IBM Solution for Analytics a IBM Solution for Hadoop – určené pro novou verzi procesoru, které zvládají zpracovávat velké objemy strukturovaných i nestrukturovaných dat.

IBM kromě vlastní varianty Unixu podporuje i Linux, proto s uvedením nové generace procesorů představila i Ubuntu Server pro systémy Power 8 a variantu virtualizačního hypervizoru Power KVM.

Do nadace OpenPOWER, která umožňuje členským organizacím směrovat další vývoj architektury POWER, se zapojily například firmy Canonical, Micron, Google, Nvidia, Mellanox nebo Tyan. Softwarová vrstva OpenPOWER je nabízena jako open source, který si mohou všichni zájemci upravovat podle svých potřeb a dále prodávat. Například na konferenci IBM Impact 2014, která proběhne příští týden v Las Vegas, předvede Nvidia servery vybavené jejími grafickými procesory v kombinaci s procesory Power 8, které by měly zajišťovat akceleraci pro aplikace v Javě a pro zpracování big dat.

Nová generace serverů s novými procesory by měla být zájemcům k dispozici od června tohoto roku.