Hlavní navigace

IBM nejspíše Lenovu prodá i své lowendové servery

19. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © IBM
Pokud dojde k prodeji části IBM vyrábějící servery, půjde nejspíše o komoditní X86 hardware a nikoli o highendové systémy.

Podle poslední zpráv jedná IBM se společností Lenovo o prodeji celé nebo jen části výroby serverů architektury x86. Není jasné, jak dalece hovory pokročily a jaký výsledek bude, ale jejich existenci potvrzují nezávislé zdroje. Mluvčí IBM situaci odmítli komentovat.

Podle Dana Oldse, hlavního analytika společnosti Gabriel Consulting, by bylo pochopitelné, pokud by IBM mělo zájem přenechat výrobu serverů pro komoditní trh, kde jsou marže poměrně nízké. Je ale nepravděpodobné, že by došlo k prodeji celé divize serverů x86. „Dokážu si představit, že by IBM opustilo výrobu věžových serverů, nebo jedno až dvouprocesorových rackových serverů. Neočekávám, že by se vzdali výkonnějších systémů blade s  procesory x86nebo specializovanějších řešení, jako je iDataplex.“ Marže jsou tady mnohem vyšší a IBM má příležitost prodávat větší přidanou hodnotu a odlišit své produkty od konkurence.

IDataPlex je rodina serverů, které jsou postaveny na neobvyklé architektuře o poloviční hloubce, která minimalizuje náklady na chlazení. Jsou určeny pro velké internetové společnosti nebo korporace stavějící velké privátní cloudy. Servery PureSystems využívající procesory IBM rodin x86 i Power zase představují produkty, kde byl hardware i software navrhován přesně podle potřeb konkrétních výpočetních úloh, jako je analýza dat nebo zpracování online transakcí.

Podle zprávy CRN se prodej bude týkat serverů IBM typů věží, blade a rackových variant, s očekávanou požadovanou cenou mezi 5 až 6 miliardami dolarů. Je pochopitelné, že společnost Lenovo by měla o získání podobného portfolia produktů zájem, již dnes vyrábí několik modelů serverů a loni zformovala skupinu „Enterprise products group“ ve snaze se více prosazovat v oblasti serverů, úložišť a síťového hardwaru.

Navíc lze připomenout nákup výroby osobních počítačů, ke kterému došlo v roce 2005. Lenovo tehdy IBM zaplatilo 1,25 miliardy dolarů. IBM jednoduše opustilo trh, ve kterém se zisky velmi rychle snižovaly. Ale opuštění trhu se servery není až tak snadný krok, jak by se mohlo na paralele s PC zdát. I levné servery jsou klíčovou částí rozsáhlých infrastruktur řešení pro big data nebo cloudy. Zisky ze serverů s procesory x86 podle IDC v posledním čtvrtletí minulého roku rostly o 6 procent na 9,7 miliard dolarů, což je rekordní částka za prodej tohoto typu serverů, a představuje dvě třetiny všech investic do serverů obecně.

Ačkoli IBM prozatím nehodlá komentovat žádná „případná“ jednání s Lenovem, finanční ředitel připustil, že některé skupiny výrobků nedosahují vytýčených cílů a IBM bude muset podstoupit zásadní kroky k zlepšení dlouhodobých výsledků, včetně nakupování a prodeje technologií a souvisejících oddělení.

Byl pro vás článek přínosný?