Hlavní navigace

IBM odhaluje budoucí technologie pro ukládání dat

8. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © Petya Petrova - Fotolia.com
Společnost IBM pracuje na extrémně rychlém a současně i vysoce kapacitním médiu pro ukládání dat, které by mělo pokrýt stále narůstající požadavky firem.

Množství podnikových dat rychle roste a firmy podle analytiků naráží na potíže s napájením a s prostorem na úložné systémy. IBM v této souvislosti pracuje na dvou směrech vývoje – jak zpřístupnit primární data rychleji než dosud a současně jak je také umístit do co nejmenšího prostoru. Vyřešení tohoto problémy má pomoci technologie nazývaná racetrack, která umožňuje ukládání dat nikoliv za využití elektrických nábojů, ale prostřednictvím změny spinu v elektronech nanovláken. Poprvé se o racetracku informace objevily v roce 2008 a podle posledních informací od Bruce Hillsberga, ředitele IBM pro storage systémy, by prodej prvních zařízení s touto technologií mohl začít za pět až sedm let.

Zástupci IBM jsou přesvědčeni, že technologie racetrack vydláždí cestu k třídě tzv. storage pamětí, které by měly srovnatelnou rychlost s dnešními paměťovými moduly, ale současně by byly škálovatelné na kapacity vyžadované současnými korporacemi. Pro představu by tato technologie umožnila v přenosném přehrávači hudby umístit zhruba půl milionu skladeb.

Díky nové třídě storage pamětí by se mohla také výrazně snížit energetická náročnost datových úložišť ve firmách a oproti dnešním technologiím by spotřeba mohla klesnout na méně než třetinu. Hillsberg také slibuje u racetracku značně delší životnost než u dnešních SSD disků, které mají omezený počet zápisových cyklů.

IBM také pracuje na projektu, které jednoduše označuje jako „petabajtový úložný systém“, který má být navržen pro uschovávání dat na dobu 50 let bez nutnosti migrace na jiné médium, což je obvykle finančně náročná operace při které navíc mohou vzniknout nežádoucí chyby. Pro ukládání dat bude použita magnetická technologie, i když další detaily IBM zatím neodhalilo, jen to, že budou využity i mechanické části. Velikost petabajtového systému by měla odpovídat běžnému 1U racku a na trh by měl přijít podle Hillsberga zhruba za tři roky.