Hlavní navigace

IBM představilo nástroje pro zabezpečení cloudu

7. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Fotolia
S tím, jak velké společnosti po celém světě v čím dál vyšší míře využívají cloudová řešení, roste také obava z jejich zabezpečení. Americká společnost IBM proto představila novou řadu služeb, které se o bezpečnost dat a aplikací na cloudu mají postarat.

„Přesun na cloud není ničím novým, lidé však zvažují, zda sem přesunou i citlivá data,“ uvedl viceprezident pro strategii bezpečnostních systémů v IBM Marc van Zadelhoff. IBM proto představilo nové portfolio služeb s názvem Dynamic Cloud Security, které zákazníkům umožní data na cloudu co možná nejvíce zabezpečit. Služby mají firmám pomoci ve třech klíčových oblastech: u přihlašování na cloud, ochrany aplikací a dat na cloudu a při celkovém zlepšení efektivnosti zabezpečení.

Na Dynamic Cloud Security během uplynulého roku pracovalo přes 200 inženýrů a podle Zadelhoffa nové služby mají bezpečnostní software typu QRadar či Guardian, který IBM již nabízí. I když je Dynamic Cloud Security primárně určen k zabezpečení Amazon Web Services a vlastního cloudou IBM SoftLayer, podle Zadelhoffa je možné jej bez problémů použít i u jiných cloudových služeb.

Základem nového balíku služeb je hlavní portál, který nabízí přehled zabezpečení systémů v celé společnosti. Jak IBM zjistilo, většinu průniků do systémů odborníci odhalí až za několik týdnů či měsíců. A čím déle to trvá, tím více škody může útočník napáchat. Zmíněný bezpečnostní portál by proto měl pomoci identifikovat problémy co možná nejdříve. Služby IBM umí kontrolovat, zda aplikace používané na cloudu neobsahují potenciální bezpečnostní rizika a upozorní vývojáře či systémové administrátory na jakékoli bezpečnostní slabiny. Dále je například možné na cloudu identifikovat citlivá data a následně sledovat, zda k nim nepřistupuje neautorizovaná osoba. Cena Dynamic Cloud Security závisí na konkrétních zvolených službách a dalších faktorech.

IBM v současné době každý den zaznamenává v rámci správy zabezpečení svých zákazníků přes 20 miliard bezpečnostních událostí a společnost je tak schopna identifikovat možné hrozby již v jejich počátečním stádiu. V oblasti bezpečnosti IBM vidí velký potenciál růstu, za posledních deset let proto tento americký gigant koupil již dvanáct bezpečnostních firem a investoval do výzkumu v tomto sektoru přes dvě miliardy dolarů, z čehož vzešlo přes tři tisíce patentů. V oblasti bezpečnosti IBM konkuruje celé řadě zavedených firem jako Symantec, Barracuda, Qualys, SafeNet, TrendMicro či Watch Guard.