Hlavní navigace

IBM přinese podporu Windows na mainframech

21. 4. 2011

Sdílet

Společnosti IBM informovala, že jedna z jejích mainframových platforem, modely zEnterprise, budou nově podporovat i OS Windows.

IBM konkrétně hodlá s podporou přijít ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Maiframy zEnterprise, využívající procesory z rodiny Power, totiž hodlá rozšířit o blade servery System x, postavené na architektuře x86.

Mainframy zEnterprise s operačním systémem z/OS byly představeny v minulém roce a s pomocí rozšíření BladeCenter budou moci být integrovány spolu se System x servery a spravovány ze stejné konzole. Komentátoři označují tento krok IBM za poměrně významnou novinku. Také IBM tvrdí, že podpora Windows je odpovědí na požadavky zákazníků a reakce na rozšíření jsou proto velmi pozitivní. Původně IBM s podporou Windows u řady zEnterprise nepočítalo, ale právě zpětná vazba uživatelů byla pro tuto změnu rozhodující.

Propojení není ještě podle analytika Wayna Karnochana ze společnosti Infostructure Associates sice kompletní integrací mezi Windows a mainframy, ale podle něj jde o přelomový krok. Jde totiž o kombinaci dvou technicky velmi odlišných platforem, jejichž propojení je poměrně obtížné. Zcela kompletní integrace proto podle něj možná nikdy nebude dosažena. To ale podle Karnochana neznamená, že by plány IBM na podporu Windows na mainfamech byly nekompletní a jedná se o důležité rozšíření stávajících možností těchto podnikových systémů.

IBM dále informovalo, že již v třetím čtvrtletí letošního roku budou pro mainframy zEnterprise k dispozici také blade servery System x běžící na Linuxu.