Hlavní navigace

IBM rychle ustupuje z trhu se servery

6. 3. 2015

Sdílet

 Autor: © boscorelli - Fotolia.com
Globální trh se servery v posledním čtvrtletí loňského roku podle Gartneru stoupl, co se týče kusových dodávek, o téměř 5 %, příjmy dodavatelů ale vykázaly nižší dynamiku – jej 2 %. V regionu EMEA ale prodej serverů klesl, i když jen o 0,7 %, avšak obrat analytici zaznamenaly vyšší o 1,2 % na 3,6 miliardy dolarů.

Za celý rok 2014 poklesly tamní dodávky serverů o 2,5 %, obrat stoupl o 2,1 %.Z globálního pohledutrh rostl tempem 2,2 % (dodané kusy), respektive 0,8 % (obrat).

„Za silným růstem trhu se servery v roce 2014 se skrývá několik faktorů,“ vysvětluje Jeffrey Hewitt, viceprezident pro výzkum v Gartneru.

„V celosvětovém měřítku pomohly růstu trhu x86 serverů zejména stavby obřích datových center a budování infrastruktury u dodavatelů služeb. Klasické podniky měly na poptávku menší vliv, neboť u nich nadále probíhá zejména konsolidace fyzických x86 serverů cestou virtualizace. Trh se servery jako celek tak rostl, navzdory vývoji v oblasti unixových a mainframe serverů."

V posledním čtvrtletí minulého roku byly regiony s největším růstem z hlediska počtu dodaných kusů Střední východ a Afrika (nárůst 10,7 %), Asie a Pacifický region (nárůst 9,1 %) a Severní Amerika (nárůst 7,6 %).

Vedoucí pozici si nadále drží společnost HP, jejíž obrat meziročně rostl o 1,5%. Hluboký propad ale zaznamenalo IBM (o více než polovinu), zatímco Lenovo rostlo více než sedminásobně (o 743 %) - obojí souvisí s dokončením prodeje divize x86 serverů IBM Lenovu, což proběhlo právě v posledním čtvrtletí minulého roku.

Napříč růstu obratu si HP ale meziročně pohoršilo o 11 % v počtu dodaných kusů, což naznačuje posun k prodeji serverů s vyššími konfiguracemi (využívanými v rámci konsolidace a virtualizace) a tedy i vyšší jednotkovou cenou.

 „Navzdory situaci na trhu regionu EMEA nebyly dodávky ve čtvrtém čtvrtletí nijak pozoruhodné,” konstatuje Errol Rasit, vedoucí výzkumu v Gartneru. „Přestože v regionu byly značné přísliby související s obnovou stávající infrastruktury, projekty velkých dat či růstem v oblasti cloud computing, politická a ekonomická nestabilita společně s rostoucí silou dolaru oslabily poptávku v regionu.”

HP v regionu posílilo svou pozici – jeho obrat rostl meziročně bezmála o deset procent a to navzdory poklesu počtu dodaných serverů o 1,5 %. Stalo se tak zejména díky silné poptávce po modulárních serverech, obnově infrastruktury související s nejnovější devátou generací serverů a silné konkurenceschopnosti.

Na druhé pozici se již druhé čtvrtletí po sobě drží Dell, jehož podíl rostl meziročně bezmála o dvacet procent zejména díky prodeji divize x86 serverů IBM společnosti Lenovo a také díky poptávce po třinácté generaci jeho serverů.

„Očekáváme, že růst v roce 2015 bude v regionu EMEA podobný jako v roce minulém, mohou jej ale negativně ovlivnit kurzové změny sílícího dolaru, které by mohly vést ke zvýšení cen a omezení investic,” uzavírá Rasit.

 

Prodej serverů v EMEA

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu, čtvrté čtvrtletí 2014

HP

37.50 %

Dell

16.2 %

IBM

10.9 %

Lenovo

9.8 %

Fujitsu

6.5 %

ostatní

19.1 %

Zdroj: Gartner, březen 2015