Hlavní navigace

IBM se zbavuje polovodičové divize a ještě za to zaplatí

 Autor: © IBM
Zhruba 1,3 miliardy dolarů paradoxně zaplatí IBM firmě GlobalFoundries za převzetí svých dvou ztrátových polovodičových továren, kde se vyrábí čipy Power, a také příslušných zaměstnanců i patentů.
Martin Stančík 22. 10. 2014

Sdílet

Stejně jako jiné velké technologické společnosti, i IBM čelí v nové éře mobilních zařízení a cloudových služeb tvrdé konkurenci a akcionáři tak na management tlačí, aby snižoval náklady. IBM se proto poté, co prodalo svůj byznys se servery čínskému Lenovu, rozhodlo prodat i dvě velké továrny firmě GlobalFoundries.

Pokračuje tak trend, v rámci něhož se známý americký gigant zbavuje nevýdělečných divizí a snaží se upevnit si své postavení na trhu s mobilními řešeními - v červenci tohoto roku IBM oznámilo uzavření partnerství s Apple, v rámci něhož bude IBM vyvíjet aplikace pro iOS, které se propojí s jejími analytickými službami.

Restruktualizace probíhá i ve společnosti GlobalFoundries. V lednu tohoto roku byl na pozici jejího CEO dosazen bývalý šéf firmy Motorola Mobility Sanjay Jha, který má firmě pomoci nastartovat opětovný růst.

Za poslední rok tato korporace uzavřela licenční smlouvu se Samsungem, která se týká procesorů pro mobilní zařízení a proniká také na trhy s nositelnou elektronikou a technickými řešeními pro automobilový průmysl. Investice do těchto oblastí mají GlobalFoundries v následujících několika letech zajistit konkurenční výhodu.

V rámci nové dohody s IBM převezme GlobalFoundries továrny IBM na výrobu procesorů v New Yorku a Veromontu a spolu s tím do jejího vlastnictví přejdou také "tisíce patentů", díky nimž se stane jedním z největších držitelů patentových portfolií týkajících se polovodičů na světě.

Na akvizici se pracovalo delší dobu a pro analytiky není výrazným překvapením, jelikož trh s procesory se v minulých letech stal vysoce konkurenčním a IBM zde prodělává. Informace o prodeji se objevily již v létě - tehdy podle agengury Bloomberg IBM nabízelo, že za převzetí obou továren zaplatí miliardu dolarů, avšak GlobalFoundries chtělo dvě miliardy.

Podle nových informací má IBM nakonec zaplatit 1,5 miliardy dolarů, avšak od této částky bude odečtena hodnota zařízení v továrnách, která by měla činit 200 milionů dolarů.

IBM ale bude i nadále v příštích pěti letech do vývoje procesorů investovat, a to tři miliardy dolarů, přičemž GlobalFoundries bude mít k výsledkům tohoto výzkumu přístup. GlobalFoundries také zaměstná téměř všechny pracovníky IBM v obou továrnách, jejich přesný počet není v současné době znám.

V rámci akvizice se GlobalFoundries stane po dobu dalších deseti let pro IBM exkluzivním dodavatelem serverových procesorů vyráběných pomocí 22nm, 14nm a 10nm technologie.