Hlavní navigace

IBM: Telefon budoucnosti bude mít pět smyslů

23. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Delphimages - Fotolia.com
Každoroční zpráva společnosti IBM „5 za 5“ popisuje budoucnost počítačů vybavených všemi pěti lidskými smysly.

smartphone s nosemIBM aktualizovala sedmé vydání svého seznamu přicházejících technických inovací, který každoročně vydává pod názvem „IBM 5 in 5“. Vychází nejen z dění a výsledků ve vývojářských laboratořích IBM, ale i ze současných obchodních a společenských trendů. Často se mohou zdát být příliš futuristické a optimistické, ale zůstává faktem, že v posledních letech měla premiéru řada technologií, spadající po léta právě do futuristické kategorie.

Letošní zpráva popisuje novou generací strojů, které budou vybaveny obdobou lidských smyslů. IBM je označuje jako budoucí „kognitivní systémy“ schopné adaptace a jistého chápání reálné podstaty světa v jejich okolí pomocí zraku, čichu, hmatu, chuti a sluchu. První plně vybavené prototypy již můžeme vidět v řadě výzkumných laboratoří a dříve nebo později si najdou cestu do domácí výpočetní techniky a elektroniky. První vlaštovky této generace můžeme vidět například v technologii Siri, která konečně i do běžné elektroniky přináší sluch a rozpoznávání lidské řeči. Google Goggles potom demonstrují, že se počítače pomalu učí vidět a rozpoznávat reálné objekty ze svého okolí.

Zrak a sluch jsou nejdůležitějšími lidskými smysly, proto je pochopitelné, že odpovídající technologie budou vyřešeny nejdříve, i když jsou pravděpodobně nejnáročnější. Ale i ostatní smysly jsou a budou užitečné jak pro jejich nositele, tak pro jejich nástroje.

Zrak: Počítače lépe pochopí svou pozici v okolí
IBM předpovídá, že během následujících pěti let budou počítače schopné nejen rozpoznávat obsah obrazu, ale rozpoznat i jeho vlastní význam. Budoucí počítače budou chápat vlastnosti jako je barva, vzory nebo obrysy a přiřazovat k vizuálním médiím popis.

Sluch: Počítače budou naslouchat a rozumět svému okolí
Počítače již chápou lidskou řeč s mnohem větší úspěšností. Podle IBM může distribuovaný systém snímačů rozpoznat jevy, jako je tlak zvuku, vibrace a zvukové vlny. Takový systém bude „naslouchat“ našemu okolí a měřit pohyby či napětí v materiálech a vydávat včasné varování.

Hmat: Budete schopni ohmatat displej svého mobilu
Povrch displejů bude schopen napodobovat povrchy předmětů reálného světa. Při online nákupech si uživatel bude moci ohmatat materiál prohlíženého předmětu, například látku, z níž je oblek ušitý.

Čich: čichající počítač může být užitečný v medicíně
Jak by nám mohl prospět počítač očichávající naše okolí? Podle IBM analýza pachu, biomarkerů a tisíců molekul v dechu uživatele může pomoci lékařům s identifikací a sledováním průběhu řady onemocnění jater nebo ledvin nebo třeba astmatu, cukrovky (specializované přístroje jsou již na trhu) nebo epilepsie.

Chuť: v některých kuchyních
Zatím se zdá, že v univerzálních přístrojích bude podobný smysl nejméně potřebný a rozšířený. Samozřejmě je nezbytný ve speciálních případech, jako je vaření a určení ingrediencí či vhodnosti okořenění pomocí chuti.

Představení prognostiků (anglicky):

CS24

 

Byl pro vás článek přínosný?