Hlavní navigace

IBM uvádí osmijádrové procesory Power7

Společnost IBM včera oficiálně uvedla na trh nové 45nm serverové procesory Power7 a také první modely serverů, které jsou na nich postavené.
Martin Noska 9. 2. 2010

Sdílet

Nové procesory IBM zdvojnásobují počet jader oproti svým předchůdcům s označením Power6 a zlepšují i možnosti multithreadingu pro co nejvyšší výkon serverů v době jejich maximálního zatížení. Každé jádro procesoru Power7 je schopné zpracovávat čtyři aplikační vlákna - to znamená možnost běhu až 32 úloh současně, což je osminásobek oproti Power6. K dispozici by měly být ale i čtyř- a šestijádrové modely a důraz je také kladen na podporu virtualizace.

Nové procesory IBM dále podporují technologii označovanou jako TurboCore, která umožňuje zvyšovat rychlost aktivních jader pro vyšší výkon a také zlepšuje propustnost paměti. Nové servery určené pro procesory Power7 jsou rozděleny do několika řad. K High-endu patří modely IBM Power 780 a 770, které jsou založeny na modulárním designu a mohou disponovat až 64 jádry Power7. Dostupné mají být od 16. března 2010. Řada serverů IBM Power 755 podporuje 32 jader a k dispozici bude již od 19. února, podobně jako i nové servery Power 750 Express. Již dříve pak zástupci IBM informovali, že procesory Power7 bude možné osadit i do stávajících modelů serverů Power 570 a Power 590, které byly dodávány s čipy Power6.

Dle IBM jsou nově představené servery designované tak, aby oproti dřívějším modelům přinesly vyšší výkon a současně uspořily peníze za energii nutnou pro jejich provoz. Jsou proto vybaveny mj. technologií nazvanou Unique Intelligent Energy (unikátní inteligentní energie), která umožňuje vypínat nevyužité části systémů pro úsporu energie či snižovat taktovací frekvence procesorů při nízkém vytížení. Konkrétní ceny nových serverů IBM zatím nezveřejnilo.

Hlavními konkurenty procesorů Power7 mají být nová Itania od Intelu s kódovým označením Tukwilla, která se již v minulém týdnu začala dodávat výrobcům x64 serverů (zejména jde o HP), a dále také procesory s architekturou Sparc od Sunu a Fujitsu.