Hlavní navigace

IBM vydává Lotus Symphony 1.0

Společnost IBM v tomto týdnu oznámila všeobecnou dostupnost oficiální verze sady bezplatných softwarových nástrojů IBM Lotus Symphony pro vytváření a sdílení dokumentů, tabulek a prezentací ve formátu ODF.
Martin Noska 4. 7. 2008

Sdílet


Společnost IBM v tomto týdnu oznámila všeobecnou dostupnost oficiální verze sady bezplatných softwarových nástrojů IBM Lotus Symphony pro vytváření a sdílení dokumentů, tabulek a prezentací ve formátu ODF.

Cílem IBM je podle svých slov proměnit kancelářské aplikace ze statického softwaru, který je pouze finanční zátěží, na dynamický, ekonomicky výhodný nástroj, jenž umožňuje firmám investovat do přínosnějších aktivit.

Sada Lotus Symphony bude i nadále zdarma a snadno přístupná na webu s bezplatnou online, moderovanou podporou a navíc IBM bude nabízet placené služby podpory přizpůsobené potřebám velkých organizací v rámci uceleného groupware řešení Lotus Notes.

Sadu aplikací Lotus Symphony si v rámci veřejného beta programu od jeho zahájení v září 2007 stáhl více než milión zájemců. Tento produkt je k dispozici ve 24 jazycích, na jeho vývoji pracoval celosvětový tým s centrem v Pekingu a na webu Symphony se na jeho zdokonalování podílela komunita jednotlivců. Díky tomu může být konkurenceschopnou alternativou například i kancelářských balíků Office od Microsoftu.

Další vlastností sady Lotus Symphony je provázanost s nejnovějšími technologiemi webu 2.0 a ne s pomalu končící érou osobního počítače. Uživatelé sady Lotus Symphony mají zcela v duchu webu 2.0 možnost ovlivňovat další vývoj tohoto softwaru prostřednictvím zpětné vazby na webu Symphony – podobně jako je průběžně revidován a aktualizován obsah Wikipedie.

IBM také nabízí sadu výkonných, otevřených programovacích rozhraní pro rozšíření aplikací Lotus Symphony pomocí široké řady modulů plug-in včetně platformy Eclipse, komponentového modelu Universal Network Object a dalších. Prostřednictvím těchto rozhraní mohou uživatelé v podnicích přímo pracovat s podnikovými procesy například plánování podnikových prostředků nebo správy vztahů se zákazníky.
Nenechte si ujít:
Microsoft uvolnil technické specifikace formátů Office

Microsoft Office 2003 SP3 blokuje starší formáty souborů!

OpenOffice jako webová aplikace, nyní už v testovacím provozu!

Bezplatný Lotus Symphony útočí na balík Office

Tři stěžejní nástroje, z nichž se skládá sada Lotus Symphony – Lotus Symphony Documents, Lotus Symphony Spreadsheets and Lotus Symphony Presentations – zvládají většinu úkolů, které většina uživatelů vykonává. Rychlé referenční kartičky a online výukové programy na webu Lotus Symphony znázorňují, jak snadno lze převádět dokumenty mezi sadou Symphony a aplikacemi Word, PowerPoint a Excel.

Více informací včetně možnosti stažení lze najít na adrese http://symphony.lotus.com/software/lotus/symphony.