Hlavní navigace

IBM vyvinula superrychlou flash paměť

Výzkumný projekt IBM s názvem Quicksilver přinesl svoje ovoce. Podařilo se totiž v jeho rámci vyvinou flash paměť, která je 2,5krát rychlejší, než současné nejvýkonnější technologie.
Martin Noska 1. 9. 2008

Sdílet


Výzkumný projekt IBM s názvem Quicksilver přinesl svoje ovoce. Podařilo se totiž v jeho rámci vyvinou flash paměť, která je 2,5krát rychlejší, než současné nejvýkonnější technologie.

Vědci z IBM ohlásili, že se jim podařilo dospět k průlomu po té, co dospěli k přenosové rychlosti přesahující milion I/O operací za sekundu. Konkrétně se oproti stávajícím technologiím podařilo zvýšit přenosový výkon o 250 % při méně než dvacetině doby odezvy, pětinové velikost a jen 55 % energetických požadavků na chlazení a napájení.

Projekt Quicksilver kombinuje solid state flash paměti s virtualizační technologií IBM a pro srovnání, například technologie od společnosti Texas Memory Systems, která je považována za jednu z nejrychlejších na světě, dosahuje 400 000 IOPS (I/O operací za sekundu).

Storage technologie založené na flash pamětích začínají být požadovány zákazníky z řad velkých firem a současně nabízené ve stále větším měřítku výrobci jako např. EMC či Sun. IBM pak začala SSD nabízet v některých svých bladových centrech v červnu loňského roku, ale zatím neposkytla informace, kdy se výsledky projektu Quicksilver projeví v reálných produktech. V každém případě bude tato nová technologie určena hlavně pro high-endová řešení a neočekává se, že by nahradila běžné pevné disky.

Nenechte si ujít:
Intel expanduje v oblasti flash pamětí

Nanotechnologie neuvěřitelně zvýší možnosti paměťových médií

Přinesou 3D paměti revoluci v uchovávání dat?

SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?
V současnosti IBM také vyvíjí zcela novou technologii ukládání dat na bázi nanotechnologie, označovanou jako Racetrack, která má šanci posunout tuto oblast ještě výrazně dále. Více informací o ní lze najít v článku Nanotechnologie neuvěřitelně zvýší možnosti paměťových médií.