Hlavní navigace

Ice Lake – novinka od Intelu vyráběná procesem 10nm+

 Autor: Fotolia © Victoria
Ještě před uvedením osmé generace svých procesorů Intel prozrazuje jméno jejich nástupce.
-vt 21. 8. 2017

Sdílet

Intel se v pondělí, 21. srpna, chystá představit osmou generaci svých Core procesorů. A teoreticky by mohlo dojít i na seznámení s přírůstkem do generace následující: Ice Lake.

Na webu společnosti se totiž objevila krátká poznámka popisující právě novou technologii: „Procesorová řada Ice Lake je následovníkem osmé generace našich Core procesorů. Ice Lake tak už využívají 10nm+ technologii.“

Intel roky razil tzv. tick-tock strategii, tedy pravidelné zeštíhlování procesní technologie a zvyšování výkonu, před nějakým časem ji však opustil, uvedl čip sedmé generace, 14nm Kaby Lake, který příští týden bude následovat už v úvodu zmíněná osmá generace (v pořadí čtvrtá 14nm) – Coffee Lake, nabízející až o třetinu vyšší výkon při neměnném TDP. A ještě před Ice Lake by přitom měl přijít ještě jeden člen osmé generace – Cannon Lake, první s využitím technologie 10nm.

Že budoucí Ice Lake bude jeho vylepšenou variantou pak naznačuje plusové znaménko v popisce „10nm+“. Jestli však Ice Lake bude prvním oficiálním členem deváté generace, zůstává zatím nejasné. S opuštěním tick-tock strategie však je zřejmé, že Intel se dal cestou redesignování procesorů spíš po menších krůčcích, kdy se úpravy týkají hlavně samotného výrobního procesu.

Ať si to tedy shrneme, v nejbližších dnech a týdnech můžeme očekávat osmigenerační Coffee Lake – 14nm čip osmé generace, po něm Cannon Lake – 10nm čip (představený před časem na veletrhu CES) a v zatím blíže nespecifikované budoucnosti Ice Lake – 10nm+ čip, který může a nemusí být prvním zástupcem deváté generace. Otázka také je, jestli Intel nemá v záloze ještě další trumf...