Hlavní navigace

IDC: Mobilní zaměstnanci jsou v Evropě na vzestupu

1. 12. 2010

Sdílet

Analytická skupina IDC zveřejnila výsledky studie „2010 EMEA Enterprise Mobility Survey“ pro západní Evropu, v rámci níž bylo dotázáno 1 240 koncových uživatelů z 13 států regionu EMEA na využití jednoho z trendů moderní doby - zaměstnávání mobilních pracovníků. K jakým klíčovým závěrům průzkum dospěl?

mobilni-zamestnanciZe studie vyplývá, že počet evropských mobilních pracovníků během následujících tří let vzroste o 5 %, přičemž největší 5%-10% růst IDC očekává na území Švédska a Holandska a ve společnostech operujících ve finančních a maloobchodních sektorech. Touha ICT kupců získat „co nejvíce za co nejméně“ bude pokračovat i v roce 2011. Ačkoliv většina respondentů předpokládá stabilní výdaje za fixní i mobilní služby, na vertikálních mediálních, dopravních a maloobchodních trzích se v příštím roce v mobilní sféře očekává výrazný růst nákladů.

Mezi dvě nejžádanější výhody, které mobilní zaměstnanci společnostem přináší, se dle průzkumu řadí schopnost kontinuity a obnovy klíčových procesů a činností organizace, jež se v pomyslném žebříčku nachází těsně pod vyspělejším zákaznickým servisem.

Skepse nebo nepřipravenost?

I navzdory těmto výhodám však v dnešní době většina společností nevyužívá mobilní pracovníky kvůli bariérám jako jsou náklady, nutnost správy mobilních zařízení spolu s ochranou dat, které jsou v nich ukládána, a bezpečnost. „Většinu výhod nelze plně realizovat, protože celá řada velkých i malých evropských organizací postrádá centralizovanou správu výdajů, dostatečný přehled a efektivní bezpečnostní a řídící mechanismy,“ potvrzuje v tiskové zprávě Nicholas McQuire, vedoucí průzkumu Enterprise Mobility EMEA pro IDC.

Většina respondentů je překvapivě skeptická vůči hojně diskutovanému spotřebnímu modelu, jenž výběrem vhodných zařízení a služeb zaměstnancům umožňuje ovlivnit svou mobilitu. Téměř jednohlasně pak většina zemí a sektorů předpovídá během následujících tří let růst nákladů spojených s nákupem zařízení a služeb pro mobilní zaměstnance, zatímco počet zařízení v osobním vlastnictví využívaných pro pracovní účely by se měl snížit. Nejvíce pochybností vůči tomuto modernímu trendu chovají firmy v Itálii, Švédsku a Spojeném království.

Které mobilní platformy preferují businessmani?

Smartphony a méně využívané tablety či netbooky čeká v business sféře během příštích pěti let doposud největší rozmach. Společníkem číslo jedna zůstanou i nadále chytré telefony. Mobilní bussinesmani v dnešní době preferují platformu BlackBerry, která by dle studie měla být upřednostňována i v dalších třech letech. Největší zastoupení má Blackbarry ve finanční sféře a celkem ji využívají zaměstnanci více než tisíce organizací. Druhé místo na poli mobilních operačních systémům patří systému Windows Mobile společnosti Microsoft, který v uvedeném pořadí následuje Symbian, Apple iOS a Android.

Zastoupení Symbianu by ale v průběhu příštích tří let mělo výrazně poklesnout ve prospěch právě Apple iOS a Androidu. Ty podle výsledků průzkumu představují dvě nejrychleji se rozšiřující platformy smartphonů v evropském business sektoru. Konkrétně Apple iOS by ve zmíněném časovém horizontu tří let měl vytlačit Symbian v Holandsku, Španělsku, Německu a Spojeném království, čímž by se zařadil mezi tři hlavní platformy. Na vertikálních mediálních a telekomunikačních trzích by se během následujících tří let měl Apple iOS dokonce stát top platformou.

 

Zdroj: IDC

skoleni


K mobilním zaměstnancům neodmyslitelně patří i videohovory, které podle analytiků ze skupiny In-Stat překonají v roce 2015 hodnotu jedné miliardy dolarů. Přečtěte si, jak se tento segment bude vyvíjet a v čem vidí analytici hlavní příčiny růstu?