Hlavní navigace

IDC: Rok 2017 bude koncem růstu tabletů

13. 12. 2013

Sdílet

Mobilní zařízení jsou mezi spotřebiteli i firmami stále oblíbenější, prodává se jich čím dál tím více především na úkor PC. Trh s tablety však postupně přestane růst, svého maxima má dosáhnout v roce 2017.

Dle předpovědí analytické společnosti IDC už nyní růst trhu s tablety zpomaluje a zenitu dosáhne přibližně v roce 2017. Do konce letošního roku dosáhnou celosvětové prodeje tabletů počtu zhruba 221,3 milionu kusů, což představuje o 53,5 % vyšší hodnotu ve srovnání s rokem minulým. Dle odhadů by se prodeje měly v příštím roce zvýšit již pouze o 22,2 % a do roku 2017 bude růst dále zpomalovat. Jedním z důvodů má být postupné nasycování trhu jak tablety tak smartphony a rovněž stírání rozdílu mezi oběma typy zařízení.

„Na trzích některých zemí tíhnou uživatelé spíše ke koupi smartphonu s větším displejem nežli malého tabletu, proto jsme snížili hodnoty v naší dlouhodobé předpovědi. Naopak na vyspělých trzích, jako například v USA, se tablety dobře prodávají již od roku 2010 a mají vybudovanou dobrou uživatelskou základnu. Nepředpokládáme tedy, že by zde velké smartphony ukrojily tržní podíl tabletům, nýbrž by pro prodejce měla větší obavou být nastávající saturace trhu,“ uvádí vedoucí výzkumu v oblasti tabletů společnosti IDC Tom Manielli.

Ačkoliv malé tablety především za poslední rok nabyly na popularitě, lze dle IDC očekávat, že se zákazníci postupně opět uchýlí k nákupu zařízení větších. Důvodem by mělo být vydání poslední verze tabletu iPad (iPad Air) společnosti Apple, jež má na vývoj trhu poměrně velký vliv a její 9,7palcové zařízení by tak mohlo donutit také konkurenční výrobce navrátit svou pozornost na podobné konstrukční rozměry.

Z analýzy společnosti IDC rovněž vyplývá, že mezi uživateli je stále nejpopulárnější operační systém Android s 52% tržním podílem následovaný iOS s 45,6 % a Windows s 0,9 %. Do roku 2017 by se měl vzchopit především právě Windows (mohl by se dostat na hodnotu okolo 10 %) a to především na úkor iOS.

 

Zdroj: IDC.com