Hlavní navigace

IDC upravila odhady prodejů tabletů – prudce stoupají

 Autor: © Ch_Alexandr - Fotolia.com
Poslední předpovědi společnosti IDC ukazují na pokračující růst prodejů tabletů i po následující léta, od konce roku 2012 po rok 2016, jak je uvedeno v jejím čtvrtletníku Worldwide Quarterly Tablet Tracker.
zap 6. 12. 2012

Sdílet

IDC zvýšila své odhady pro celkový počet v roce 2012 celosvětově prodaných tabletů z 117,5 na 122,3 milionů, na základě silného zájmu o Apple iPad Mini a rostoucích prodejů zařízení se systémem Android. Zvýšila i odhad pro rok 2013 – ze 165,9 milionů na 172,4 milionů kusů – a u roku 2016 poskočily počty na 282,7 milionů.

„Tablety s Androidem přidávají plyn, díky kvalitním produktům od společností Google, Amazon, Samsung a dalších. A listopadový start iPadu Mini, vedle překvapivé aktualizace rodiny větších iPadů, připravil pro Apple dobrou startovní pozici pro silnou vánočního sezonu.“ řekl Tom Mainelli, ředitel oddělení pro výzkum tabletů společnosti IDC.

Rešeršní experti IDC také předpověděli, že zařízení postavená na Androidu budou mít větší podíl na prodejích, než tomu bylo v předchozích letech. Na závěr roku by měly dosáhnout podílu 42,7 % z celkového trhu proti 39,8 % z roku minulého, zatímco podíl Apple se ve stejném období podle předpovědi zmenší z 56,3 % na 53, 8 %.

Ryan Reith, který zodpovídá za mobilní divizi IDC, říká, že za tyto změny je částečně zodpovědný posun ve formátech zařízení. Šíře a kvalita nabídky zařízení s Androidem se již plně projevil na trhu s tablety, stejně jako se tomu stalo předtím u mobilních telefonů. Prodeje tabletů s Androidem budou zcela určitě mít efekt urychlovače růstu v segmentu nízkonákladových zařízení a na nově vznikajících trzích, díky nízkým vstupním nákladům do výroby podobných zařízení. Ve stejný okamžik přímí výrobci, jako jsou Samsung, Lenovo nebo ASUS, uvádějí tablety, kterou jsou srovnatelné s e špičkovými produkty, ale za výrazně nižší ceny.

Nicméně, relativní podíl na trh pro obě vedoucí platformy se časem sníží. Podle IDC v roce 2016 Android a iOS ztratí malou část trhu ve prospěch Windows, které by v té době měly reprezentovat 10,3 % všech prodejů.