Hlavní navigace

IE6: V důchodu, ale stále naživu

19. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Microsoft sice poslal svůj prohlížeč Internet Explorer 6 do důchodu, ten si však stále drží nikoliv nevýznamný uživatelský podíl.

Microsoft vypustil IE6 do oběhu v srpnu 2001, tedy jen dva měsíce před uvedením Windows XP na trh. Letos 8. dubna zastaralý prohlížeč obdržel poslední bezpečnostní aktualizaci, která obsahovala opravy pro dvě kritické zranitelnosti. Poté prohlížeč odešel stejně jako Windows XP do důchodu.

Podle stále fungující webové stránky IE6 Countdown, která odpočítávala poslední dny IE6, však 13 let starý prohlížeč stále používá asi 4,2 % uživatelů po celém světě. Stránka vychází z dat společnosti Net Applications.

Microsoftu se tedy zatím nepodařilo splnit cíl, který si stanovil v roce 2011, když spouštěl vlastní webovou stránky oznamující chystaný pohřeb IE6. Tehdy doufal, že se mu podaří stlačit tržní podíl prohlížeče pod 1 %. Ba co víc, IE6 nyní používá dokonce pětkrát více uživatelů než jeho nástupce IE7.

Microsoft na „smrt“ IE6 vynaložil během posledních pěti let nemalé prostředky. Kampaň, která začala v roce 2009, se však spíše minula účinkem. V první fázi kampaně společnost přišla s heslem „Přátelé nenechají své přátele používat IE6“, v roce 2010 pak Microsoft o IE6 mluvil jako o prohlížeče s prošlým datem spotřeby a nakonec mu vystrojil oficiální pohřeb.

Jediným místem, kde se Microsoftu v jeho úsilí podařilo uspět, jsou Spojené státy, kde aktuální podíl IE6 činí 0,2 %.

Dlouhý život IE6 je způsoben dvěma hlavními faktory: Windows XP a čínskou aférou s paděláním operačního systému. IE6 byl totiž s Windows XP od svého počátku úzce propojen a částečně se tak svezl na velké popularitě tohoto systému.

Další příčinnou je obrovská popularita Windows XP na čínském trhu, kde se tento systém ve velkém nelegálně kopíruje a s ním opět i IE6. Podle některých dat se v Číně nachází až tři čtvrtiny všech současných uživatelů IE6. Jistě netřeba připomínat, že po skončení oficiální podpory je IE6 (stejně jako Windows XP) velkým lákadlem pro kyberzločince.