Hlavní navigace

IE9 drtí Firefox a Chrome. Ovšem ve vlastním testeru Microsoftu

12. 10. 2011

Sdílet

 Autor:
Na nových webových stránkách Microsoftu si svůj prohlížeč mohou otestovat nejen uživatelé Internet Exploreru, ale také Firefoxu a Chromu. Majitelé Opery však mají smůlu.

Testovací nástroj, který je umístěn na internetové adrese yourbrowsermatters.org, automaticky spustí bezpečnostní kontrolu prohlížeče a hned poté uživateli zobrazí dosažené skóre. Maximálně může váš prohlížeč získat až 4 body.

Jelikož jde o produkt Microsoftu, není divu, že v našem soukromém testu dosáhl nejlepšího umístění Internet Explorer 9, který jako jediný získal plný počet bodů, zatímco na druhém místě skončil IE8 s tříbodovým skóre. Nejnovější stabilní build prohlížeče Chrome naproti tomu získal pouze 2,5 bodu. Stále však dopadl lépe než Firefox 7, který skončil poslední se ziskem dvou bodů. Prohlížeče Opera a Safari zřejmě nejsou v očích Microsoftu žádnou konkurencí, proto je do svého testeru nezahrnul. Při pokusu o provedení bezpečnostního testu těchto prohlížečů se jen zobrazí zpráva, že skóre nelze zobrazit.

Podle Microsoftu je hlavním cílem projektu upozornit na bezpečnostní rizika spojená s používáním starších, již nepodporovaných prohlížečů jakým je například IE6. Deset let starý browser nezískal ani desetinu bodu. „Prohlížeče, které nabízejí lepší ochranu proti nejvějtším hrozbám současnosti, kterou je třeba šíření malwaru prostřednictvím sociálního inženýrství, obdrží vyšší skóre," vysvětluje Roger Capriotti, ředitel marketingu pro Internet Explorer.

Metodiku hodnocení, kterou si může každý stáhnout na stránkách testeru, Microsoft vypracoval ve spolupráci s několika nejmenovanými bezpečnostními výzkumníky a několika organizacemi - Anti-Phishing Working Group (APWG), Identity Theft Council nebo Online Trust Alliance.

„Bezpečnostní testery jako je tento vždy vzbudí velkou diskuzi. Určitě neexistuje jediný test, který by perfektně prozkoumal všechny bezpečnostní aspekty prohlížeče," brání tester Capriotti. Samotný Microsoft zašel ještě dál a v dokumentu popisujícím metodiku měření doslova uvádí, že „pokud stále považujete tento tester za neobjektivní nástroj, pak vám doporučujeme, abyste vytvořili lepší."