Hlavní navigace

IE9 již nepočítá s Windows XP, konkurenci se to nelíbí

Plán Microsoftu nenabízet svůj nový webový prohlížeč Internet Explorer 9 uživatelům operačního systému Windows XP se setkal s velkou kritikou ze strany konkurenčních výrobců.
Filip Brůcha 7. 5. 2010

Sdílet

O svém záměru Microsoft poprvé informoval na březnové vývojářské konferenci MIX. Teprve až nyní, na Web 2.0 Expo, však společnost uvedla důvody svého konání. Podle Giorgia Sarda, technologického evangelisty Microsoftu, chce společnost především zohlednit skutečnost, že je IE9 „moderním prohlížečem, který těží z hardwarových schopností moderního operačního systému.“

S tímto odůvodněním se však plně nespokojil Alex Russell, člen vývojového týmu prohlížeče Google Chrome, podle kterého se na moderní hardwarové technologie zaměřují i ostatní vývojáři prohlížečů (mimo jiné i Firefox či Opera) a přesto na podporu Windows XP nezanevřeli. V postoji Microsoftu vidí problém i Doug Crockford, který v Yahoo! pracuje jako senior JavaScript architekt. Ten dokonce všem uživatelům systému XP doporučuje přejít na jiný prohlížeč v případě, že Microsoft své stanovisko nezmění.

Konkurenční výrobci mají o osud IE9 obavy především z toho důvodu, že půjde o první verzi prohlížeče Internet Explorer, která nabídne podporu HTML5, nejnovější verze jazyka HTML. „Pokud však nebude IE9 dostupný i uživatelům Windows XP, budou zároveň mimo sféru kompatibility HTML5,“ říká Crockford. Podle něj tak hrozí, že uživatelé systému XP zůstanou u starého IE6, který má stále více příznivců než Chrome, Opera a Safari dohromady. V některých zemích si IE6 dokonce drží i 40% podíl.

Microsoft však „ignoraci“ Windows XP obhajuje a ze svého plánu nehodlá ustoupit ani o píď. To ostatně potvrdil vydáním již druhé verze Internet Explorer 9 Platform Preview, určené webovým vývojářů. Ani tentokrát se totiž v seznamu podporovaných systémů XP neobjevily.