Hlavní navigace

IE9: Microsoft mění stanovisko, SP1 pro Windows 7 nebude nutný

26. 9. 2010

Sdílet

Včera jsme přinesli zprávu o tom, že Microsoft zveřejnil mezi požadavky na běh Internet Exploreru 9 Windows 7 s nainstalovaným SP1. Nicméně následně jeho zástupci tuto informaci popřeli.

Aktuální informace od Microsoftu v sekci FAQ tedy zní, že Internet Explorer 9 bude fungovat i na Windows 7 bez servisního balíčku, jehož vývoj je v současnosti v plném proudu. Ještě předchozí verze FAQ ovšem prokazatelně obsahovala údaj, že IE9 bude SP1 ve Windows 7 vyžadovat. To by znamenalo, že firmy by při přechodu na něj musely naplánovat i aktualizaci samotných Windows 7.

Microsoft ke zmatkům ohledně požadavků jeho nového prohlížeče říká, že k žádné změně v plánech navíc nedošlo, že jde jen o změnu slov a vyjasnění nároků. Jinými slovy - je pravděpodobné, že předchozí formulace byla jednoduše chybná a opravena byla až poté, co informace proběhla médii.

Internet Explorer 9 je v současnosti ve fázi beta, stejně tak jako Service Pack 1 pro Windows 7 a uvolnění jeho finální verze nelze očekávat dříve, než v první polovině příštího roku. IE9 beta sice je možné nainstalovat na Windows 7 RTM, ale vyžaduje aktualizaci některých systémových komponent a restart OS. Při instalaci na systém, který bude obsahovat již SP1 by tato aktualizace neměla být nutná, stejně tak jako rebootování, objasňují situaci zástupci Microsoftu.

Microsoft ve FAQ také nabádá firmy k tomu, aby nečekaly s nasazením Windows 7 až na finální Internet Explorer 9, ale aby přechod na nový OS udělaly co nejdříve a novou verzi tohoto webového prohlížeče do něj nainstalují v okamžiku, kdy bude již hotový. Průzkumy trhu ukazují, že migrace na Windows 7 probíhá poměrně rychle a tento OS má již podíl 16 % na globálním trhu a již předehnal Vistu, která si nikdy širší oblibu nezískala, i když ji Microsoft ve svojí době označoval za nejprodávanější operační systém. Windows XP si ovšem stále drží neohrozitelné prvenství s 61 % všech PC. Pro ně ovšem IE9 nebude vůbec určený a díky blížícímu se konci jejich životnosti doporučují analytici rychle naplánovat přechod na novější OS. Více viz článek Opusťte Windows XP do roku 2012, radí Gartner.