Hlavní navigace

IE9: Microsoft sází na HTML5 a rychlejší JavaScript

11. 4. 2010

Sdílet

Ačkoliv se Microsoft u IE9 zatím prezentoval pouze tzv. Platform Preview, již teď se nebojí mluvit o velkých ambicích svého nového prohlížeče.

S tím jak se prudce zvyšuje počet internetových obchodních aplikací, si IT manažeři u webových prohlížečů více všímají, jaký výkon nabízejí a jak moc jsou spolehlivé. Na to nejvíce doplácí právě prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu, jehož tržní podíl v minulém roce klesl o 8 procentních bodů, zatímco konkurenční produkty Firefox, Chrome a Safari naopak posílily.

Své naděje tak nyní Microsoft vkládá do další verze IE9. Podle Deana Hachamovitche, generálního manažera skupiny Internet Explorer, pak především do podpory technologie HTML5 a také do rychlejšího JavaScript enginu „Chakra“.

Něco z toho, co můžeme od IE9 očekávat, nám Hachamovitch předvedl během svého vystoupení na březnové vývojářské konferenci MIX10. Uskutečnil srovnávací test HD HTML5 videa přehrávaného pomocí dvou různých technologií. Tou první bylo tzv. IE9 Platform Preview na netbooku s operačním systémem Windows 7. Na stejném netbooku pak video spustil v prohlížeči Chrome od Googlu. Zatímco video přehrávané pomocí Chromu se velmi trhalo a využívalo celé CPU, tak video v IE9 běželo plynule a CPU bylo vytížené mnohem méně.

Kromě podpory HTML5 se Microsoft snaží své konkurenty předčít i příslibem, že IE9 bude více splňovat standardy W3C, konsorcia World Wide Web. Microsoft konkrétně uvádí, že IE9 bude podporovat následující HTML5 nástroje: H.264 video, populární formát používaný například i službou YouTube; vkládání audia a vektorový grafický formát SVG.

Jaké výhody z toho plynou podnikovým uživatelům? Protože Microsoft ještě nestanovil pevné datum pro uvolnění finální verze prohlížeče IE9 či alespoň jeho bety, nechce Hachamovitch jakkoliv diskutovat o nových bezpečnostních funkcích. Zatím tak zdůrazňuje výhody týkající se kompatibility, což ale zajímá IT pracovníky snad nejvíce. Značkovací jazyk používaný v IE7 a IE8 totiž může být použit v IE9 s větším rychlostí a výkonem.

IE9 Platform Preview je možné spustit na OS Vista SP2 a samozřejmě i pod Windows 7. Podnikoví i běžní uživatelé používají stále Windows XP však mají smůlu. Microsoft totiž pro IE9 s jejich podporou nepočítá.