Hlavní navigace

IE9 před dokončením, Microsoft uvolňuje RC verzi

Společnost Microsoft informovala, že uvolňuje Release Candidate (RC) verzi svého prohlížeče Internet Explorer 9. Ta je poslední veřejnou testovací verzí před uvedením finální podoby produktu.
Martin Noska 11. 2. 2011

Sdílet

Možná se tak finálního IE9 dočkáme dříve, než Firefoxu 4.0, jehož vydání se neustále odkládá (více viz článek Firefox 4.0: Vývoj se zdá být nekonečný). RC verze IE9 přináší podle zástupců Microsoftu další zvýšení výkonu prohlížeče, rozsáhlejší podporu webových standardů a zároveň vylepšení uživatelského rozhraní.

Mnoho změn mezi Beta verzí a RC verzí bylo uděláno na základě zpětné vazby od uživatelů a vývojářů. Díky optimalizacím se podařilo dále navýšit výkon nového JavaScript Enginu, označovaného Chakra. Ten v testu SunSpider dosahuje údajně o 35% rychlejšího výkonu oproti Beta verzi (322ms Beta, 209ms RC). Nově také RC verze podporuje geolokaci, CSS2D Transforms a HTML5 Semantic Tag či přehrává video ve formátu WebM (nutná instalace kodeku v systému Windows).

Koncoví uživatelé zase mají možnost připnout si na hlavní panel Windows 7 odkaz zobrazující více otevřených webových stránek či pracovat s nástrojem Tracking Protection, který umožňuje všem jeho uživatelům aktivněji se podílet na zabezpečení vlastních osobních informací. Základem tohoto řešení je možnost doplnit si do seznamu (Tracking Protection List) webové adresy, se kterými nechce uživatel sdílet svá data ani osobní informace.

Microsoftu se podařilo zajistit i řadu partnerů, kteří využili nových možností Internet Exploreru 9 a přinášejí uživatelům nabídku služeb, obsahu a interakce. Seznam partnerů a ukázek lze najít na stránce www.beautyoftheweb.com. Z českých stránek, které využívají jednu z novinek připnutí webu, lze například jmenovat portál Email.cz, Mapy.cz, Play.cz nebo Csfd.cz.

Microsoft představil Beta verzi Internet Exploreru 9 vloni v září. Do dnešního dne si tuto verzi celosvětově stáhlo přes 25 milionů uživatelů, což je nejvíce v porovnání s Beta verzemi všech předchozích generecí tohoto prohlížeče. A to i přesto, že IE9 nepodporuje nejrozšířenější OS Windows XP. Vedle toho Microsoft dosud vydal i sedm zkušebních testovacích verzí pro vývojáře.

Společně s RC verzí bude k dispozici další z těchto testovacích verzí Platform Preview s číselným označením 8. Více informací a nástrojů pro testování lze získat na stránce http://ietestdrive.com.

Internet Explorer 9 ve verzi Release Candidate je možné stáhnout na stránce http://www.beautyoftheweb.com/ nebo prostřednictvím stránek www.microsoft.cz/ie.