Hlavní navigace

IETF startuje práce na další generaci protokolu HTTP

4. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
Další generace základního webového protokolu HTTP má lépe odpovídat současné povaze World Wide Webu.

„Je to oficiální. Začínáme pracovat na protokolu HTTP 2.0,“ napsal na Twitteru Mark Nottingham, šéf pracovní skupiny pro HTTP, která je součástí organizace IETF (Internet Engineering Task Force).

Základem aktualizovaného protokolu má být standard SPDY, který vytvořili vývojáři Googlu s cílem urychlit přístup k webovému obsahu.

HTTP 2.0 má být odpovědí na měnící se přístup uživatelů k používání internetu. Zatímco první generace webů byly velmi jednoduché a relativně malé statické dokumenty, dnešní web je používán jako platforma pro přístup k náročným aplikacím a multimediálnímu obsahu.

Protokol sníží latenci a zefektivní proces přenosu obsahu ze serverů do internetových prohlížečů a dalších klientů, které ho budou využívat. Samozřejmostí je jeho zpětná kompatibilita s HTTP 1.1, stejně jako možnost jeho budoucího rozšíření. HTTP 2.0 se bude i nadále primárně spoléhat na protokol TCP (Transmission Control Protocol), ovšem IETF nevylučuje ani to, že by mohlo dojít k nahrazení dalších přenosových mechanismů.

Návrh nového webového standardu by měl být předložen do roku 2014. Stejná pracovní skupina bude zároveň pokračovat ve vylepšování standardu HTTP 1.1. Podle odhadů je totiž v současné době pomocí tohoto protokolu zveřejněno asi 8,45 miliard webových stránek.