Hlavní navigace

IFA 2010: Samsung Galaxy Tab

 Autor:
Samsung Galaxy Tab byl uveden jako přímý konkurent Apple iPad. Je však menší, lehčí a má i více funkcí.
Alexandr Radecký 9. 9. 2010

Sdílet

Jestli někdo dělal kolem uvádění svých výrobků pořádný humbuk, byla to společnost Samsung. Její tablet Galaxy Tab byl uvedne s velkou slávou a doprovázela ho velkolepá marketingová omáčka. Ono se není co divit, Samsung svůj tablet zamýšlí jako přímou konkurenci iPadu od Apple, takže musí přebírat i podobné reklamní postupy.

Tablet s populárním operačním systémem Android nejnovější verze 2.2 má 7“ (17 cm) dotykovou obrazovku s rozlišením 1024x600 bodů. Proti tomu iPad nabízí větší rozlišení 1024x768 a 9,6“ displej, takže Samsung evidentně sází spíše na zákazníky, kterým iPad připadá příliš velký (a drahý a jeho operační systém příliš uzavřený). Procesor v Galaxy Tab je 1GHz Cortex A8 a díky nové verzi systému je obsažena i podpora Adobe Flash 10.1.

Galaxy Tab je nejen menší než iPad, ale s pouhými 380 gramy váží přibližně polovinu toho, co s 730 gramy iPad 3G. I přes menší velikost a hmotnost však nabízí spoustu funkcí a to i takové, které iPad postrádá. Má 3-megapixelovou kamerku na zdaní straně a 1,3-Mpix vepředu, ta se hodí zejména pro snadné telefonování po Skype. Tablet také nabízí Google Goggles, což je funkce s jejíž pomocí lze hledat podle obrázku geografického místa či uměleckého díla.

Bohatá konektivita zahrnuje samozřejmě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0 i vysokorychlostní 3G přenosy (HSUPA), díky tomu nabízí tablet přímé telefonování (vedle internetového přes Skype).

Na trhu budou prozatím dvě verze tabletu a to s 16 a 32 GB interní paměti, nicméně k dispozici je i slot na SD karty, takže místa by měli mít uživatelé dostatek. Galaxy Tab je samozřejmě orientován i na přehrávání videa, má proto DivX certifikaci a v základní výbavě má podporu formátů Xvid, MPEG4, H.263 a H.264.

Aby Samsung ještě o něco více zvýšil atraktivitu své novinky a podpořil její použitelnost jako elektronické čtečky knih, připravil aplikaci Reader's Hub, která zatím nabídne přes 2500 titulů - knihy, časopisy a noviny.

Samsung Galaxy Tab tak proti iPadu nabízí sice o něco menší obrazovku, na druhou stranu je to celkově menší tablet, má výrazně nižší hmotnost a velkou výhodu v podobě otevřeného operačního systému, který se dnes u spotřebitelských smartphonů stal prakticky standardem.

Galaxy Tablet se v Evropě začne prodávat během několika týdnů, cena neznámá, ale pravděpodobně nižší než u iPadu.

skoleni31_1

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab