Hlavní navigace

IFA 2015: Výrobci chytrých telefonů chtějí dokázat, že na velikosti záleží

9. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia
Větší, ještě větší a největší – to je směr, jakým se aktuálně vydávají výrobci chytrých telefonů. Ať už jde o velikost displeje, rozlišení anebo kapacitu baterie.

V době, kdy inovace chytrých telefonů poněkud ustrnula, někteří výrobci doufají, že jim úspěch přinesou mimořádné rozměry. Obzvlášť firmy jako Lenovo, Sony nebo Acer, které se se svými rozpočty na marketing mohou jen těžko rovnat s giganty jako jsou Samsung Electronics nebo Apple. A jak prezentovaly na berlínském elektronickém veletrhu IFA, vsadit chtějí na větší displeje, lepší rozlišení a delší životnost baterie.

Například Lenovo Phab Plus či P8max od Huawei tak ohromí displejem s uhlopříčkou 6,8 palců, která oba výrobky téměř posouvá do kategorie tabletů. Bude-li velikost stačit, je však otázkou, Sony před dvěma lety pohořelo s Xperií Z Ultra, s uhlopříčkou 6,4 palců a další modely řady Ultra už opatřilo menšími, šestipalcovými displeji. I to je však pro některé výrobce příliš.

Přinejmenším pro Google, který naopak hodlá zmenšovat a displeje další řady Nexusů, jejichž premiéra se očekává v nejbližších dnech, tak budou mít uhlopříčku jen 5,2, respektive 5,7 palců. Jednoduše proto, že větší displej je podle Googlu pro uživatele už moc velký a navíc telefon je díky němu těžší. Těm, kteří na svém přenosném zařízení rádi sledují filmy, pak Google zkrátka doporučuje pořízení tabletu.

Sony sice z boje o největší přijatelný displej vycouvalo, dominovat však chce v jiném parametru – v počtu pixelů. Očekávané 4K rozlišení by měly přinést telefony Z5 Premium s 5,5 palce velkým displejem a rozlišením 2160 x 3840 pixelů. To by je mělo odlišit od konkurence s rozlišením 1440 x 2560 pixelů.

Alespoň teoreticky, protože prvotní porovnání Z5 Premium například s Galaxy S6 edge+ od Samsungu není znát ani tak v zobrazení, jako spíš na váze (153 gramů vážící model od Samsungu vs 180 gramů vážící Sony Z5 Premium). Ostatní výrobci tak nejspíš budou zprvu hlavně sledovat, jak bude nový Sony s 4K displejem přijat...

Jako nejpraktičtější krok ze strany výrobců se tak jeví prodlužování výdrže baterie, což je kategorie, ve které se vyplatí sledovat hlavně Acer a Lenovo.

Oba v Berlíně představili smartphony s baterií o kapacitě 4000 mAh, přičemž jak Liquid Z630 od Aceru a Vibe P1m od Lenovo si udržely přijatelnou váhu 165, respektive 148 gramů. Model Vibe P1, jenž v sobě ukrývá baterii s kapacitou dokonce 5000 mAh, už je, pravda, o něco těžší; váží 189 gramů.

Bez řádných testů však můžeme zatím jen odhadovat, jak dlouho telefony vydrží na jedno nabití. Zkusit to ovšem budeme moct co nevidět, oba by se měly na trh dostat ještě v průběhu září.