Hlavní navigace

iFixit: Surface Pro si doma raději neopravujte

15. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Tablet Surface Pro nepatří mezi ta zařízení, která by se opravovala zrovna snadno – je tomu právě naopak, hybrid mezi tabletem a laptopem od Microsoftu je jedno z „nejhůře opravitelných“ zařízení, jaké kdy na známém portálu iFixit viděli.

Ve svém hodnocení dal iFixit hybridnímu tabletu od Microsoftu jen jeden z deseti možných bodů v kategorii „jak snadné je opravit zařízení“, což je méně, než dostal pověstně neopravitelný Apple iPad nebo menší sourozenec z dílny Microsoftu, Surface RT.

Začněme displejem. Ten je údajně k celému šasi přilepen velmi silným lepidlem. Oddělení displeje od těla zařízení tedy rozhodně nebude pro většinu domácích kutilů žádná hračka. A pokud se vám povede displej oddělit od těla, zjistíte, že uvnitř je ještě více lepidla. Baterie je „velmi silně“ přilepena k povrchu zařízení. „Většina lidí, kteří se rozhodnou podívat do Surface Pro, tablet s největší pravděpodobností zlomí,“ uvádí iFixit. Uvnitř přístroje jsou čtyři kabely, které jsou vedeny tak nešikovně, že minimálně jeden z nich se vždycky přetrhne.

Surface Pro není jen plný lepidla – velké množství jednotlivých částí je k šasi pevně přišroubováno. V iFixit napočítali, že v tabletu je více než devadesát šroubů, z nichž třiadvacet drží vnitřní umělohmotný tělo a devětadvacet z nich upevňuje dvě kovové postranní desky. Při rozdělávání tohoto hybridního laptopu si tedy vaše zápěstí užijí spoustu zábavy. Větráčky Surface Pro jsou znatelně menší, než ty u MacBooku Air, což vysvětluje, proč je tablet ve srovnávacích testech o tolik tišší. Techniky z iFixit podle všeho také ohromila 42Wh baterie od korejské společnosti LG Electronics – označili ji dokonce jako „Cadillac mezi bateriemi“. Smutnou zprávou je, že Surface Pro nevydrží na jedno nabití v chodu více než čtyři hodiny. A to je pro běžné denní používání opravdu málo.

Sečteno a podtrženo, i když funkčně může Surface Pro spoustě uživatelů vyhovovat, když přijde na opravitelnost, Microsoft podle iFixit totálně selhal. Tento tablet jednoduše nebyl navržen pro to, aby si jej uživatelé rozdělali a opravili sami doma. Dokonce i iPad, což je zařízení, které je velmi složité opravovat, získal v testu portálu iFixit o jeden bod více, tedy dva body z desíti. Podle expertů však slabé hodnocení Surface Pro není překvapením, vezmeme-li v úvahu, že se Microsoft rozhodl „nacpat“ laptop do velikosti tabletu a musel tudíž něco obětovat. Tým iFixit však podotkl, že Microsoft udělal několik kroků, které prostě dělat nemusel, jako třeba přilepení baterie a použití zbytečně velkého množství šroubků. Surface Pro si ale doma sami raději nerozdělávejte.