Hlavní navigace

Ikonka „zabezpečeno“ končí: pro Chrome bude standardem

 Autor: © Joerg Habermeier - Fotolia.com
Nejrozšířenější prohlížeč světa Google Chrome přestane u webových stránek dodržujících standard HTTPS zobrazovat zelený zámeček s textem o zabezpečeném připojení.
-ds 21. 5. 2018

Sdílet

Současná verze Chromu 67 ukazuje zelený zámek a nápis „Secure“, obdobně jako mnoho dalších prohlížečů. Od verze 69 však zůstane už jen malý šedý zámek a od verze 70 a dál (říjen 2018 nebo později) bude Chrome upozorňovat na weby, které nesplňují bezpečnostní standardy certifikátu HTTPS.

HTTPS je dnes už běžný komunikační protokol, který má o něco lepší zabezpečení než stárnoucí HTTP. Data jsou lépe ochráněná především před třetími stranami, většina moderních webových stránek tak na HTTPS přešla. Technologie, na které HTTPS staví, je TLS.

Argumentace Googlu je vlastně docela logická: „uživatelé by měli předpokládat, že v základu bude webová stránka bezpečná“.

To je však možná poněkud alibistické – vždyť malá zelená ikonka, jakou má v současnosti třeba Firefox, uživatele nemůže rušit a jednoznačně ukáže, zda web splňuje bezpečnostní standardy.

Pravda je, že HTTPS je stále levnější a jednodušší integrovat do stávajících struktur. Pokud jej ještě nemáte, je na čase na něj přejít – protože prohlížečům se bude HTTP líbit stále méně: asi jako Flash nebo Java.