Hlavní navigace

Informace o nových čtyřjádrových mobilních procesorech Intelu unikly na web

Ve volně dostupných materiálech společností Hewlett-Packard a Dell se objevily specifikace nových laptopových čtyřjádrových procesorů značky Intel, který je přitom ještě oficiálně ani nepředstavil.
Filip Brůcha 26. 5. 2010

Sdílet

Informace o nových procesorech Core i7-840QM a Core i7-740QM se objevily na oficiálních stránkách společnosti Hewlett-Packard v manuálu pro notebook Envy 17. Již dříve pak tyto čipy v možné konfiguraci pro svůj notebook Studio 15 s předstihem inzeroval výrobce Dell.

Procesor 840QM poběží s taktem 1,86 GHz, který lze však díky technologii Turbo Boost zvýšit až na hodnotu 3,2 GHz, a bude disponovat 8MB vyrovnávací pamětí. Základní frekvence čipu Core i7-740QM (6 MB cache) je pak stanovena na 1,73 GHz s možností jejího zvýšení až na 2,93 GHz. Oba procesory spotřebují asi 45 wattů elektrické energie.

Nové procesory budou součástí mikroarchitektury Westmere, která je postavena na stejných základech jako architektura Nehalem. V čipech Westmere jsou do jednoho celku spojeny jednotky GPU a CPU, což má za následek především větší grafický výkon při menší spotřebě energie.

Vzhledem k aktuálnímu trendu je velmi pravděpodobné, že půjde o první laptopové čtyřjádrové procesory vyrobené moderním 32nm postupem. Společnost však existenci nových čtyřjáder stále nepotvrdila. Ani když v lednu letošního roku Intel uvedl na trh dvoujádrové laptopové procesory Core i3, i5 a i7, nepadla o čtyřjádrové variantě ani zmínka. Ve své nabídce sice již Intel čtyřjádrové procesory pro notebooky má. Jde však o modely Core 2 Quad, které jsou ještě vyráběny starším 45nanometrovým procesem.

Intel také v tomto týdnu informoval o rozšíření rodiny 32nm procesorů Core s integrovaným grafickým jádrem pro ultratenké notebooky. Více informací o nich najdete v článku Intel rozšiřuje rodinu procesorů Core o nové modely pro ultratenké notebooky.