Hlavní navigace

Inovované čipy od Intelu budou pohánět příští generaci notebooků

25. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Dvanáctou generaci notebookových procesorů Core, konkrétně Alder Lake-P pro mainstreamové notebooky a Alder Lake-U pro ultrapřenosné notebooky a tablety, představil Intel.

Čtyři z pěti notebookových procesorů, které jsou každoročně vydány, pocházejí od Intelu. Je tedy pravděpodobné, že až si budete příště pořizovat notebook, najdete uvnitř právě Alder Lake.

Modely Alder Lake-H, Alder Lake-P a Alder Lake-U Intel v rámci svých plánů pro letošní rok představil už v lednu a tak jsme už taky měli možnost zhodnotit Core i9–12900HK, dechberoucí CPU ideální pro gaming, nechávající za sebou starší konkurenci.

Pro letošek se však zdá pravděpodobnější, že půjdou na odbyt spíš notebooky pro běžné použití, kterých by se mělo na trh dostat víc než 250 nových modelů s CPU série U- a P-, v poměru 75 % k 25 %. Ani jeden takový jsme však zatím neměli možnost otestovat, tak si pojďme alespoň shrnout, co o nich říká Intel.

Pro mainstream: Alder Lake-P

Čipy série P mají být určené pro mainstreamové notebooky, s dobrým poměrem cena/výkon. Skládat se mají z šesti velkých jader, osmi malých a celkem dvaceti vláken. Velká jádra mají začínat na frekvenci 1,5 GHz u modelů i3, respektive 1,8 GHz u modelů i7, v turbo režimu se však může jejich rychlost dostat až na 4,4 GHz, respektive 4,8 GHz.

Intel tvrdí, že tyto čipy jsou sice určené pro „nadšence“ dbající na výkon, postrádají však některé charakteristiky, které dělají skutečně špičkové počítače. Chybí například x8 PCI Express propojení na diskrétní GPU, která má být v počítačích s P čipy spíš výjimkou.

Místo podpory diskrétní GPU tak budou notebooky s Alder Lake-P čipy obsahovat integrovanou Xe grafiku podobnou grafikám 11. generace s až 96 EU a podporou 4K. Intel rovněž slibuje rozmanitou podporu pamětí, lepší výkon webkamery díky IPU 6.0 či dynamičtější audio.

Energeticky šetrnější: Alder Lake-U

Čipy série U budou nabízeny v konfiguracích 15 wattů nebo 9 wattů, určených převážně pro kompaktní notebooky a tablety, u nichž je kladen důraz na životnost baterie. Skládat se mají ze dvou velkých jader a čtyř až osmi malých jader.

CS24

Frekvence se bude napříč modely pohybovat od 1,2 GHz až po 4,8 GHz v turbo módu. Grafické parametry budou podobné jako v případě P- série, alespoň co do množství EU, ačkoliv rychlostně se zde šetřilo za účelem nižší spotřeby energie.

Obě konfigurace budou zároveň nabízené v méně výkonných a levnějších variantách Pentium a Celeron.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?