Hlavní navigace

Instalace aplikací? Zastaralý postup. Na Androidu se prostě jen zapnou

19. 5. 2016

Sdílet

 Autor: © cienpiesnf - Fotolia.com
Představte si aplikaci, kterou získáte jediným kliknutím dotekem prstu na displej chytrého telefonu, případně kterou budete moci rovnou zaplatit. Právě tak vidí budoucnost mobilního softwaru Google.

Trochu sci-fi scénář se stal realitou na středeční I/O konferenci, kde Google představil službu Android Instant Apps – neboli okamžité aplikace pro Android. Ty běží samy, bez nutnosti jakékoli intalace.

Podle produktové manažerky Android týmu Ellie Powersové se mají tyto aplikace dostat do oběhu v průběhu příštího roku. Nebudou dokonce ani vyžadovat Android N – bude fungovat i na starších verzích JellyBean mobilů. Samotná ukázka pak probíhala na telefonu s KitKatem.

„Chceme učinit proces propojení uživatelů a developerů snazším,“ vysvětluje Powersová. „Pro uživatele, aby se dostali se k širšímu spektru aplikací, a pro developery, aby snáze získali větší uživatelskou základnu. Díky internetu a webu stačí jen kliknout na odkaz a přistanete na webové stránce. To je jedno kliknutí, pár sekund. Co kdyby takto šly spouštět aplikace? A právě na tom teď pracujeme.“

Pokud vám někdo pošle odkaz na aplikaci, kliknutí na ni vás vezme přímo do ní – bez jakékoli instalace. Google Play použije jen tu část aplikace, kterou Android nezbytně potřebuje ke spuštění.

Je jí tak možné spustit rychle, protože je rozdělena na jednotlivé moduly, říká Powersová a dodává, že Google stáhne jen to, co je nutné. Uživatelům však není možnost aplikaci klasicky nainstalovat odebrána; mohou to udělat později, kdykoli se jim to bude hodit.

Powersová také představila, jak by mohla být technologie využita k nakupování. Jednoduchým kliknutím budete ihned přesměrování k možnostem zaplacení.

„Nezabere mi to dvě minuty – jen dvě kliknutí,“ popisuje.

Cloud22

Vývojáři jen musí rozčlenit své aplikace na jednotlivé moduly, aby mohly takto fungovat. Podle Powersové by to mohlo zabranit i méně než den práce.

O čem se však produktová manažerka Androidu nezmínila, bylo, zda budou zabudována nějaká bezpečnostní opatření či jiný způsob, jakým by se uživatelé vyhnuli načtení zavirovaných, spamových nebo jinak nakažených aplikací.