Hlavní navigace

Intel: 32nm serverové čipy Westmere do tří měsíců

16. 1. 2010

Sdílet

K uvolnění další generace serverových čipů Xeon založených na mikroarchitektuře Westmere by podle Intelu mělo dojít v horizontu příštích tří měsíců.
Filip Brůcha 16. 1. 2010

„Intel plánuje oživit svou řadu serverových čipů Xeon v reakci na očekávanou zvýšenou poptávku“ řekl Paul Otellini, prezident a CEO společnosti. „V minulém týdnu jsme uvolnili první Westmere čipy pro desktopy či notebooky a serverový Xeon je další na řadě.“

Poslední oživení serverových čipů u Intelu proběhlo v březnu loňského roku, kdy společnost informovala o svých plánech na výrobu čipových řad 5500 a 3500 založených na architektuře Nehalem. Na výrobu čipů Intel použil 45nm proces.

Vysoce očekávaný osmijádrový serverový čip Nehalem-EX se podle mluvčího společnosti na trh dostane také ještě v první polovině tohoto roku. Mělo by jít o aktuálně nejrychlejší čip Intelu a jeho cílovou skupinou budou high-endové systémy, na kterých běží datově-náročné aplikace, jako jsou například databáze. Jak už sám název napovídá, bude čip postaven na starší 45nm mikroarchitektuře Nehalem. Integrované paměťové řadiče umožní procesoru rychleji komunikovat se systémovými komponentami či dalšími procesory uvnitř systému.

Čipy Nehalem-EX přinesou i zlepšení některých specifických potřeb high-endových serverů. Technologie pro opravu chyb převzatá z čipů Itanium pomůže omezit hrozbu poškození dat a zajistit spolehlivý výkon serveru. Servery založené na Nehalem-EX také bude obsahovat samostatné bufferované paměťové čipy, které mohou dočasně ukládat data mimo hlavní paměť a tím zrychlit provedení úkolu.

Westmere je postaven na stejných základech jako architektura Nehalem, ovšem čipy jsou vyrobeny s použitím pokročilého 32nm procesu. To by mělo přinést zlepšení v oblastech výkonu a energetické účinnosti. Jeden multi-čipový balíček bude například obsahovat integrovaný grafický procesor s CPU. Vysoká úroveň integrace povede ke zmenšení čipu, což zaručení lepší grafické schopnosti a výkon při nižší spotřebě energie.