Hlavní navigace

Intel a Microsoft společně připravují novou generaci mobilů

 Autor: © Intel
I když v současné době není možné koupit mobilní telefon s Windows, který by byl poháněn procesorem od Intelu, to by se podle vyjádření Microsoftu mělo s příchodem mobilní verze Windows 10 v druhé polovině tohoto roku změnit.
Martin Stančík 3. 3. 2015

Sdílet

Současné verze OS Windows Phone byly kompatibilní pouze s ARM procesory od Qualcommu. I když Windows 10 budou na ARM běžet také, přibude taktéž podpora procesorů na platformě x86 od Intelu.

Jak uvedl Intel při své konferenci na Světovém mobilním kongresu, operační systém Windows 10 poběží i na smartphonech a phabletech, které budou poháněny jeho novými procesory Atom X3, kódově označovanými jako Sofia.

Zařízení s procesory X3 mají stát 75 - 249 dolarů, přičemž tyto procesory budou pohánět také některé telefony s Androidem. Intel zvažoval přidání pdopory pro Windows Phone již v minulosti, kvůli malému podílu tohoto operačního systému na trhu se však nakonec rozhodl pro konkurenční Android.

Windows Phone měly podle studie IDC v roce 2014 mezi mobilními operačními systémy 2,7% podíl na trhu, zatímco Android ovládal 81,5 % trhu a iOS 14,8 %. Podle Intelu však podíl Windows v mobilním prostředí půjde pouze nahoru.

Dlouhodobí partneři Microsoft a Intel - někdy přezdívané jako Wintel - dominovali na počítačích, avšak u tabletů se jim moc nedaří. Intel doufá, že se mu díky podpoře Windows 10 a Androidu na levných telefonech podaří ukousnout podíl z trhu konkurenčnímu ARM, jež je používáno u většiny mobilních zařízení.

Není zatím jasné, kteří výrobci procesory Intelu u smartphonů s Windows 10 použijí. První dvoujádrový Atom X3 se objeví u 3G smartphonů v prvním čtvrtletí tohoto roku, zatímco čtyřjádrové procesory X3 s podporou LTE se na trhu objeví v druhé polovině roku.

Grafická jádra v X3 jsou postavena na několik let staré technologii ARM zvané Mali, k níž se Intel dostal díky akvizici společnosti Infineon. Na vývoji procesorů X3 pak Intel spolupracovat s čínskou společností Rockchip.

Windows 10 mají přinést konzistentní uživatelské rozhraní na všechny platformy - od smartphonů, přes tablety až po počítače. Otázkou však zůstává, jak Microsoft zařídí, aby aplikace spolehlivě fungovaly jak na x86, tak na ARM. Aplikace typu Microsoft Office nebo Skype, které byly napsány pro tablety s Windows RT, jež jsou postavené na platformě ARM, nebyly se zařízeními na platformě x86 kompatibilní.