Hlavní navigace

Intel čelí dalšímu soudnímu řízení kvůli praktikám na trhu s mikroprocesory

5. 11. 2009

Sdílet

Státní zástupce Andrew Cuomo ze státu New York potvrdil, že došlo k zahájení sporu s Intelem kvůli jeho systematické kampani na trhu s mikroprocesory, která poškozovala konkurenci, zejména pak AMD.

Konkrétním důvodem jsou platby Intelu výrobcům počítačů v řádech milionů až miliard dolarů za exkluzivní smlouvy o tom, že tito výrobci nebudou používat procesory od konkurenčních výrobců, potvrdil Cuomo. Jednalo se o takové výrobce, jako je Dell, Hewlett-Packard nebo IBM.

Tato událost následuje po květnovém rozhodnutí udělení masivní pokuty 1,06 miliardy eur (v přepočtu 1,44 miliardy dolarů v té době) Intelu Evropskou komisí pro porušení pravidel na trhu s mikroprocesory pro PC. Podle Evropské komise Intel finančně i na tomto trhu zvýhodňoval výrobce počítačů, aby používali jeho procesory místo konkurenčních čipů (hlavně od AMD).

Americké úřady již začaly Intel vyšetřovat v loňském roce jen den po té, co tato společnost dostala pokutu 25 milionů dolarů od korejské komise pro férový obchod pro zneužívání dominantní pozice na trhu s procesory pro PC. Intel totiž podobně jako v EU finančně zvýhodňoval jihokorejské výrobce PC a podle rozhodnutí tamější komise tak neférově poškodil konkurenční společnost AMD. Nicméně pokuta 25 milionů dolarů je v tomto světle poměrně zanedbatelnou sumou. Také v roce 2005 pro změnu japonská komise pro férový obchod doporučila Intelu ukončit praktiky nabízení finančních benefitů výrobcům počítačů výměnou za to, že nebudou používat ve svých PC procesory od konkurenčních výrobců.

Zahájení soudního sporu v USA je tedy výsledkem tohoto šetření, o jeho dalším průběhu vás budeme informovat. Podle posledních informací má Intel podíl na trhu s mikroprocesory pro PC za třetí čtvrtletí 2009 již 81,5 %. Více informací najdete v článku Intel opět posílil svůj podíl na trhu s mikroprocesory.