Hlavní navigace

Intel chce dodávat operační systém pro big data

14. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © Ben Chams - Fotolia.com
Nově oznámena platforma Intel Data Platform obsahuje nejnovější verzi distribuce Intel Hadoop a firma by s ní ráda získala dominanci na trhu operačních systémů pro zpracování velkých objemů dat.

Intel Data Platform by měl nabídnout Hadoop a kolem něj sadu nástrojů a funkcí, jejichž zabezpečení a spolehlivost by splňovaly požadavky velkých podniků. Platforma by měla být k dispozici v příštím čtvrtletí ve verzích Enterprise Edition (zdarma, ale bez podpory) a Premium Edition (předplacená služba zahrnující podporu, aktualizace a proaktivně dodávané bezpečnostní záplaty).

Konkurence

Konkurencí Intelu jsou zde např. firmy Hortonworks a Cloudera. Analytici souhlasí, že Hadoop se nachází ve významném bodě svého vývoje. O platformu se zajímá řada firem, které ji vylepšují, stále však vzhledem ke své licenci zůstává otevřená; trend v řadě ohledů připomíná dřívější osud Linuxu. Konkurenční výhodou distribuce Intel Hadoop má být vyšší výkon, daný optimalizací pro procesory Intel Xeon a úložné systémy typu SSD. Zrychleno má v rámci Hadoopu být také šifrování a dešifrování dat (pomocí technologie AES-NI), další vylepšení se týkají zpracování streamovaných dat a iterativních analýz.

Systémová vrstva

Intel ovšem dle vyjádření jednoho ze svých ředitelů Jasona Feddera nechce dodávat end-to-end řešení pro big data, ale pouze podkladovou platformu, „operační systém". Aplikační vrstvu mají vytvářet partneři, nezávislí dodavatelé softwaru nebo samotní zákazníci.

Jako určitá překážka pro širší nasazení Hadoopu se dnes udává nedostatek programátorů a datových specialistů, kteří dokáží pracovat s tímto frameworkem na nízké úrovni. Také zde se Intel chystá vydat sadu podpůrných nástrojů.
Hadoop je platforma šířená open source, zastřešená nadací Apache Software Foundation.