Hlavní navigace

Intel chce konvertovat aplikace pro iPhone na platformu x86

Intel vyvíjí nástroj, který má usnadnit vývojářům portovat aplikace na smartphony, tablety a další zařízení, postavené na platformě x86.
Martin Noska 7. 10. 2010

Sdílet

Většina smartphonů a tabletů dnes využívá procesory ARM, takže vývojáři mají tendenci psát svoje aplikace právě pro tuto architekturu. Intel věří, že když jim usnadní jejich přeportování na x86 architekturu, bude zvýší se tím počet aplikací pro ni dostupných a také poptávka po těchto zařízeních.

Nový nástroj, který by toto měl umožnit a jenž pracuje s existujícími aplikacemi pro iPhone, automaticky identifikuje změny, které je potřeba v původní aplikaci udělat a tu pak je možné překonvertovat pro běh na procesorech Intelu. Otázkou je, jak dobře je pro ně pak tato aplikace optimalizovaná. V budoucnu by podobně mohly být převáděné ve velkém měřítku aplikace na platformu Meego, což je na Linuxu založený mobilní OS vyvíjený Intelem a Nokií, který byl představen letos v únoru. Minulý měsíc pak byla uvedena verze 1.1, která vylepšuje možnosti dotykového ovládání a telefonování. První mobilní přístroje postavené na platformě Meego by se na trhu měly objevit v první polovině příštího roku.

Zmíněný nástroj by měl zvýšit počet aplikací dostupných v obchodu AppUp Center, který Intel vytvořil. Zatím jsou zde aplikace jen pro netbooky, ale očekává se, že v budoucnu přibudou další i pro jiné typy mobilních zařízení. Například v App Store je v současnosti kolem čtvrt milionu dostupných aplikací pro iPhone.

Intel zatím nepotvrdil, kdy by tento nástroj měl být uvedený a jeho možnosti byly pouze prezentovány Dougem Fisherem, který je viceprezidentem skupiny pro software a služby a generálním manažerem divize systémového softwaru. Dodává však, že pro vývojáře by měl být příležitostí, jak na svém softwaru více vydělat při menší práci.

Intel se již delší dobu snaží se svými procesory Atom proniknout do smartphonů, tabletů a zabudovaných zařízení, ale jedná se pro něj o poměrně nové prostředí, kde naopak měly dosud velmi silnou pozici procesory postavené na architektuře ARM.