Hlavní navigace

Intel chce mít své Atomy Moorestown i v tabletech

Společnost Intel se intenzivně zajímá o možnost využití svých nízko-energetických procesorů pro trh s tablety. Prioritou je pro něj nyní protlačit především mobilní čip Moorestown.
Filip Brůcha 22. 2. 2010

Sdílet

Společnost OpenPeak koncem minulého týdne představila referenční design svého nového tabletu OpenTablet 7. Ten disponuje 7palcovým multidotykovým displejem s LED podsvícením a podle OpenPeak je určen především pro multimediální komunikaci. Je prý tenký jako fotorámeček a váží pouhých 1,15 liber (0,52 kg). Společnost pro něj počítá právě s využitím čipu s kódovým označením Moorestown od Intelu, mobilní platformy založené na technologii Atom.

„Tablety jsou potenciální růstovou oblastí pro naše nejnovější nízko-energetické a levné procesory Atom“ uvedla ve svém prohlášení Suzy Ramirez, mluvčí Intelu. Společnost se ale nechce omezovat jen na čipy Atom. V jejím portfoliu je prý mnoho jiných produktů, jejichž využití pro tablety je možné. O které čipy konkrétně jde, však mluvčí Intelu neřekla.

Čip Moorestown je primárně určen pro mobilní telefony. První smartphone s tímto čipem byl představen teprve nedávno na lednovém veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas. Konkrétně jde o chytrý telefon GW990 od LG Electronics, jehož uvedení je naplánováno na konec tohoto roku. Další výrobek s čipem Moorestown představila finská společnost Aava Mobile v minulém týdnu na barcelonské konferenci Mobile World Congress, jde však pouze o prototyp mobilního telefonu.

„Intel je zatím v mobilním prostoru zakotven jen velmi málo. Jediné uplatnění jeho čipy našly u netbooků“ myslí si Dean McCarron, hlavní analytik společnosti Mercury Research. Podle něj se Intel snaží reagovat na špatnou situaci na trhu s desktopy a poohlíží se tak po nových oblastech. „Mezi ně patří právě rostoucí trh s tablety a smartphony“ říká McCarron. V minulém roce Intel do svých výrobních závodů investoval částku 7 miliard dolarů. Jedním z cílů byla právě produkce menších a energeticky účinnější čipů.

“Tablety a smartphony vyžadují nízkoenergetické procesory. Na tyto trhy se Intel může dostat právě díky čipům Atom“ říká právě McCarron. „Procesory Atom jsou založeny na architektuře x86 používané v laptopových a desktopových čipech a Moorestown je asi prvním nízkoenergetickým x86 čipem od Intelu, který je vhodný i pro menší zařízení.“ Intel tak podle něj nakonec plní své vlastní předsevzetí, kterým není světová dominance, ale dominance architektury x86. Intel chce x86 protlačit do tolika tržních segmentů, do kolika to jen půjde.