Hlavní navigace

Intel chce prorazit s bezdrátovými PC

6. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © buchachon - Fotolia.com
Výrobce chce z počítačů odstranit všechny kabely a dráty. Pro tento účel vyvíjí hned několik bezdrátových technologií, které by jeho sen mohly přeměnit v realitu již za dva roky.

„Vývoj počítačů se ubírá skutečně bezdrátovým směrem a Intel pracuje na technologiích, které uživatele zbaví změti napájecích kabelů a kabelů od displejů a periferních zařízení,“ řekl první viceprezident Intelu Kirk Skaugen během svého vystoupení na veletrhu Computex.

Intel připravuje technologie pro bezdrátové napájení, datové přenosy a propojení s dokovacími stanicemi. Skaugen během své řeči jednotlivé oblasti podrobněji popsal a současně představil princip, na kterém budou nové technologie fungovat.

Společnost věří, že se první 100% bezdrátové počítače na trhu objeví již v roce 2016. Intel již připravuje referenční design procesoru Core s kódovým označením Skylake, který umožní realizaci všech výše popsaných bezdrátových přenosů.

Pravděpodobnější nejambicióznější částí projektu jsou bezdrátové technologie pro přenos datových signálů a propojení desktopu s obrazovkou. Intel pro tento účel vytvořil technologii WiGig, která je prý třikrát rychlejší než poslední standard Wi-Fi 802.11ac. Pomocí WiGig lze kromě displejů k desktopu bezdrátově připojit i klávesnici a myš.

Své uplatnění WiGig najde i u notebooků či displejů s vysokým rozlišením. Podle Skaugena má technologie potenciál zcela nahradit standardy HDMI a DisplayPort. První bezdrátové moduly prý bude možné do počítačů integrovat během příštího roku.

Například Dell již WiGig používá ve své dokovací stanici Wireless Dock D5000. Hlavním cílem je ale podle Skaugena dostat moduly přímo do počítačů.

Intel se také intenzivně zabývá bezdrátovým napájením. Plánuje, že tablety a notebooky půjde jednoduše dobíjet jejich položením třeba na stůl a jiné povrchy. Sám Intel dohlíží na vývoj nové bezdrátové specifikace, která bude podporovat dodávku i více než 20 wattů za použití magnetické rezonance.

Skaugen při názorné ukázce na Computexu použil notebook, který lze bezdrátově dobíjet pouhým položením na stůl. Obrazovka zařízení byla tím světlejší, čím byl notebook blíže ke stolu. Stejnou technologii pak Skaugen předvedl i na notebooku Lenovo Yoga.

Ve svém úsilí se Intel spojil s organizací A4WP, která definuje specifikace bezdrátového napájení založeného na magnetické rezonanci. Novými členy organizace se staly i společnosti Fujitsu nebo již zmíněný Dell. Již delší dobu se pak činnosti A4WP účastní Samsung a Qualcomm.