Hlavní navigace

Intel chce prorazit v oblasti smartphonů i bez Nokie

24. 4. 2011

Sdílet

CEO Intelu Paul Otellini potvrdil, že dohoda společností Nokia a Microsoft poškodí možný objem prodaných čipů pro smartphony jeho firmou.

Intel od samého začátku vyjadřoval zklamání z kroku Nokie uzavřít partnerství s Microsoftem a adoptovat jako svůj hlavní operační systém Windows Phone (který je určený jen pro konkurenční čipy ARM). Otellini nyní potvrdil, že pro letošní rok rozhodnutí Nokie vzalo jeho společnosti „vítr z plachet“ pro prodej čipů určených pro smartphony, nicméně Intel chce ve svém snažení vytrvat.

Podle Otelliniho se jeho společnost nyní snaží přesměrovat zdroje a přesvědčit další provozovatele bezdrátových sítí a výrobce mobilů, aby podporovali jeho chystané nízkoenergetické 32nm procesory Atom s kódovým označením Medfield. Ty jsou optimalizované právě pro použití ve smartphonech a měly by nahradit starší a nepříliš úspěšné modely kódově nazývané Moorestown. V budoucnu by se pak měly objevit i 22nm čipy pro chytré telefony.

Intel doufá, že první smartphony s jeho mobilními čipy by měly přijít na trh v druhé polovině letošního roku. Analytici jsou ale skeptičtí a podle nich Intel nejspíše v nejbližší době přesvědčí nejspíše jen menší regionální výrobce. Z větších firem by nové Atomy mohla do svých smartphonů začít dávat jen firma LG, která se netají zklamáním nad platformou Windows Phone a menším zájmem uživatelů, než čekala (více viz článek Windows Phone 7 mají problém s náhodnými přenosy dat).

Intel zatím v oblasti smartphonů neměl příliš úspěch, protože čipy Moorestown nakonec nenašly využití a také partnerství s Nokií, které bylo zaměřeno i na vývoj operačního systému MeeGo pro mobilní zařízení, se rozpadlo. I když vývoj MeeGo dále pokračuje, nezdá se, že by tato platforma byla „štikou“ na poli mobilních operačních systémů a existuje spíše v pozadí hlavních OS.

Analytici potvrzují, že cílem Intelu je nyní najít nové partnery, nicméně prorazit na trhu ovládaném ARMem nebude rozhodně snadné. Např. Jack Gold, vedoucí analytik J. Gold Associates, říká, že Intel může odlovit menší dodavatele s rozvojových zemích, kde zájem o smartphony rychle roste. Jde např. o Čínu, kde se se svými mobilními přístroji snaží posilovat firmy jako ZTE či Lenovo. Nicméně Gold dodává, že partnerství s menšími výrobci se nedá srovnávat se spoluprácí s takovým gigantem, jako je Nokia, která dodává po celém světě velké množství přístrojů a má potenciál rychleji ovlivňovat celý trh. Gold také potvrzuje zájem LG o operační systém MeeGo a možnost adopci čipů Medfield. Nicméně konkurenční čipy od ARMu jsou podle Golda energeticky efektivnější než Atomy, takže pozice LG nebude jednoduchá a může pro něj být s čipy Intelu obtížné konkurovat s výdrží na jedno nabití.