Hlavní navigace

Intel chce prosadit OS MeeGo i do běžných notebooků a desktopů

23. 4. 2010

Sdílet

Společnost Intel, která spolu s Nokií pracuje na linuxovém OS MeeGo, informovala, že jej bude možné používat i na standardních noteboocích a desktopech. Přichází konkurence pro Windows?

První verze MeeGo, určená zejména pro vývojáře, byla uvolněna během března a to ve dvou edicích. Jedna byla pro netbooky s procesory Atom a druhá pro smartphone Nokia N900. Tento OS bude kombinovat vlastnosti systémů Moblin a Maemo, které firmy Intel a Nokia dříve vyvíjely. Doug Fisher, vice prezident pro software a služby v Intelu, nyní potvrdil, že se chystá i edice pro běžné notebooky a stolní počítače s výkonnějšímu procesory Core. Datum uvedení ovšem Fisher zatím neupřesnil.

Hlavní směr vývoje se ovšem má zaměřit právě na netbooky, smartphony a další zařízení, jako např. set-top boxy, televizory a podobně. Pro smartphony bude MeeGo uvolněný během října a netbooky s ním by se měly objevit na trhu v druhé polovině roku. Někteří velcí výrobci, jako Asus nebo Acer již novému OS vyjádřili podporu.

Intel také hodlá reflektovat rostoucí zájem o tablety a přidat do OS podporu dotykových displejů. MeeGo je vyvíjen v různých edicích proto, že uživatelské zkušenosti při práci se smartphony, netbooky a klasickými počítači se liší, což je dáno odlišným rozhraním, velikostí obrazovky či typem procesoru. Proto je potřeba, aby edice pro smartphony disponoval rozhraním optimalizovaným pro malé displeje, zatímco uživatelé desktopů naopak potřebují rozhraní určené pro velké obrazovky.

Cílem OS MeeGo je také optimalizace pro snadnou komunikaci mezi jednotlivými přístroji, neboť současná fragmentace na trhu s mobilními OS tuto komunikaci znesnadňuje či znemožňuje. Interoperabilita mezi přístroji postavenými na podobné architektuře má snížit ceny vývoje softwaru pro poskytovatele služeb. MeeGo má také konsolidovat open source trh s mobilními operačními systémy, kde existuje celá řada linuxových distribucí. Intelu však podle Fisherových slov nejde o to, aby tento nový OS dostal do co nejvíce nových zařízení, ale aby tyto přístroje dobře fungovaly na jeho vlastní architektuře a aby nabídl optimalizované prostředí pro svoje procesory. Nemá tedy jít v prvé řadě o konkurenci pro již zaběhnuté platformy, i když se tomuto střetu MeeGo samozřejmě zcela nevyhne.